Kredi Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Bankalar finansal çıkarları doğrultusunda davranış geliştiren mali dengesinde aksama yaşatma ihtimali olan işlemleri yapmaktan kaçınan kar amacı güden ticari kurumlardır. Kaynak finansmanı sağlamak için kendisine başvuran müşterisine belirli faiz oranları ile kredi kullanımı yaptırabilecek olup belirli kriterlerin yerine getirilmesini isterler.

Bu kriterlerin ilki fiil ehliyet yaşı olan 18 yaşına gelmiş olmaktır. Bankalar tek başına iş ve işlem yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olan müşterilerine kredi kullanım olanağı sağlayacaklardır .Bununla birlikte bazı bankalar kredi kullanımında üst yaş sınırı da getirmiş 65 yaşından sonra kredi kullandırma yönünde isteksiz davranmaktadır. Bankaların üst yaş sınırı getirmesindeki amaç yaş ile beraber ölüm riskinin de artacak olmasıdır .Kredi kullanımı yaptırılan banka müşterisinin vefatı halinde borcun kalan kısmının banka üzerine kalacak olması kendisi için risk oluşturmaktadır .Borcun kişiselliği bu sonucu  doğurmakta olup tüm bankalar tarafından uygulama alanı bulmaz. Bazı bankalar da kullandırılan krediye yapılacak hayat sigortası ile bu riski bertaraf etmeye çalışır .Hayat sigortaları kredi kullanımında genellikle ileri yaş grubunda olanlara yapılan sigorta çeşididir.

Emekli maaşı olan kişilere kredi uygulaması nasıl yapılır?

Bankalar hesabını kendi bankalarına taşımaları şartıyla emekli vatandaşlara kredi kullanımı sağlama yönünde çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bu kapsamda PTT’de emekli maaşını kendilerinden alan emekli vatandaşa 80 yaşına kadar ihtiyaç kredisi adı altında kredi kullanımı sağlamaktadır 80 yaşından büyük olup 82 yaşına kadar olan banka müşterisi ise 12 ay içinde verilen kredinin ödenmesi şartı ile kredi kullanımı yaptırılabilmektedir.

Kredi kullanımını PTT’den yapacak olanlar için anlaşmalı olunan bankalar hangileri?

Emekli olan kişi PTT’nin anlaşmalı olduğu ıng bank ,aktifbank,denizbank,vakıfbank,teb’te kredi başvurunda bulunabilir. Bu bankalarda maksimum 36 aylık ihtiyaç kredilerini kullandıracak olup yaş konusunda hepsinin farklı uygulamaları mevcuttur

Bankalar için yaş ile birlikte riskin de artıyor olması  çekinceli yaklaşmasına neden olmakla birlikte bazı bankalar emekli maaşlarının kendi bankalarından alınması şartıyla hayat sigortasız da olsa belli bir miktara kadar kredi kullanımı yaptırabilmektedir.

Emeklinin Kredi notunun iyi bir seviyede oluşu bankalar açısından özellikli bir durum oluşturmayacak , yaş ve vade süreleri ile ilgili sınırlamalar geçerliliğini koruyacaktır. Bankalar emekliye daha çok ihtiyaç kredisi niteliğinde olan kredileri kullandırma taraftarıdır. Bu kredilerin süresinin maksimum 36 ay oluşu krediye olumlu çalışmasına sebep olmaktadır. Bankalar yaşlı kimselere karşı konut kredisi gibi vade süresi uzun olan kredileri kullandırma taraftarı değillerdir.

Kredi kullanımı için belirlenen üst sinir bankalar arası farklılık yaratabilmekle birlikte maksimum 36 aya kadar kredi kullanımı yaptırılır. Emekli maaşınızı aldığınız bankadan kredi kullanımı yapacaksanız kredi takdisinize ait olan tutar ilgili ödeme zamanı geldiğinde banka tarafından taksit tutarı otomatik olarak tahsil edilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Kendi İşini Kurmak İsteyen Gençlere Hibe başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ