Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartları, nakit para yerine geçebilme özelliğinde olan, taksitlendirme imkanı,bonus ve para puan gibi para yerine geçebilen kazanımlar sağlayan istenildiğinde nakit çekim yapabilme imkanı veren oldukça likit banka kaynaklarıdır. Banka kaynakları pratik ve acil  para ihtiyacının karşılanabilmesine olarak tanıyan araçlardır fakat onların kendi içinde bir disiplini vardır.Bu,özellikle kullanımlarının karşılığında ortaya çıkan anapara ve faiz ödemelerinde ortaya çıkarak çeşitli yaptırımların devreye sokulmasına neden olmaktadır.

Kredi kartlarına ait her ay gerçekleşen dönem borcunun asgari miktarının ödemesinin yapılması kullanıma ait olarak uygulanan ilk yaptırımdır.Bu,dönem borcuna isabet eden kısma ait minimum ödenecek olan tutarıdır. Geri kalan kısım akdi faiz işletilerek artarak borç ödemesinin yapılmasını beklemektedir.

Kredi Kartınızın Asgarisini Hesaplamak için Tıklayın

Kredi kartı asgari tutar ödemesinin kredi notuna etkisi nedir?

Kredi notu, asgari tutar ödemesinden olumsuz etkilenmez fakat bunun için bilinmesi gereken bir unsur vardır. Kredi kartı asgari tutar ödemesi yapıldıktan sonra geri kalan kısım elde edilen gelirle karşılanabiliyor olmalıdır .Kredi notu, Kredi kartının asgari miktarı ödendiğinden düşüş yaşamaz fakat anlatıldığı gibi geri kalan borcun mevcut gelirle karşılanabilme şartı vardır.

Kredi kartlarında ödenmeyen kısma isabet eden faiz oranı kaçtır?

Merkez bankası 3 ayda bir akdi faiz ve gecikme faiz oranlarını belirlemekte ve bu oran üzerinden de işlem yapılmaktadır. Şu an uygulamada belirlenmiş olan akdi faiz oranı yani uygulamadaki en yüksek faiz oranı  aylık olarak %2,02’dir.

Kredi kartlarının asgari ödenmesi gereken oran nedir?

Kredi kartlarının asgari miktarı ödendiğinden ödenmesi gereken yüzdeler şu şekilde olacaktır.

0-15.000 TL                   %30

15.001-20.000              %35

20.001 TL ve üzeri için %40

Yeni alınan kredi kartlarının ilk yıl ödemelerinde borca isabet eden kısmın %40’ının ödenmesi gerekir.

Konuyla ilgili örnekleme yapılabilir mi?

Kişinin kredi kartı limiti 10.000 lira olup ilgili döneme isabet eden tutarın 3.000 lira olması durumunda %30’ukadar kısmın ekstrede görünen son ödeme tarihinden önce ödenmesi gerekir.Yani,900 lira bu döneme isabet eden asgari borç ödeme tutarıdır. Geri kalan 2.100 lira ise bankanın akdi faiz uygulaması yapacağı kısım olacaktır.

Kredi kartlarına yönelik uygulanan asgari tutar ödemesi banka ile yapılan sözleşme gereği döenm borcuna isabet eden kısmın minimum ödenmesi gereken tutarıdır. Bu tutarın ödenmeyişinin gecikme faizi ve kredi notu üzerinde olumsuz yansımaları olacaktır. Uzun dönemde ödenmemiş borçların haciz ve icra süreçlerini beraberinde getirerek finansal hayatı bloke edeceği ve bankalarla yaşanacak sıkıntılı süreçleri meydana getireceği de unutulmamalıdır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı  harcama yapılan miktarın belirtilen aralıkta olması şartıyla belirli yüzdesel kısmin ödenmesini gerektirir.Bu yüzdeler dönem bırcunun %30 ila %40’i arasında değişen miktarlardadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ