Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi?

Kredi notu, kendisini belirleyen pekçok bileşenin etkisinde kalarak şekillenmektedir .Bunlar; bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, Mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredi arayışı, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer faktörler olarak belirlenmiştir Bu bileşenler arasında kredi notuna en çok etki eden faktör %35’lik etkisiyle bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarıdır. Kullanımı yapılan bir kredi veya kredi kartı ödemesinin düzen içinde seyredişi kredi tahsisi yapan kurum ve bilgi paylaşımı yapılan kredi kayıt bürosu tarafından en çok dikkate alınan konudur .

Kredi kayıt bürosu banka ve diğer finans kuruluşları ile olan  parasal ilişkinizin düzen ve seyri ile yakından ilgilenmekte aşırı hareketlilik veya daha pasif bir ekonomik seyir kredi notuna etki edebilmektedir.Örneğin,sık yapılan kredi ve kredi katı başvurusu ile az ya da hiç yapılmamış başvurular kredi notuna etki edecektir.

Yeni yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları Kredi notunu etkiler mi?

Kredi ve kredi kartı kullanımları ilk zamanlarda kredi notunda düşüş yaşatsa da zaman içinde bu kullanımlara ait ödemelerin düzen içinde seyretmesi kredi notunu tekrar yükseltecektir. İlk zamanlar bilhassa kredi kullanımlarının gelecek dönemlerde nasıl bir seyir izleyeceğine dair oluşan belirsizlik bu sonuca neden olmaktadır. Riskli bir durumun varlığının yarattığı negatif ortam  ödemelerdeki düzenle tekrar kazanılmakta finansal durum tekrar stabil hale gelmektedir.

Az yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının kredi notuna etkisi nedir?

Kredi ve kredi kartı kullanım sıklığının az veya hiç olmayışı bankalarla aktif bir süreç içinde olan kişilerle kıyaslandığında kredi notunun %15 daha az olduğu bilgisini vermektedir. bu farkın içinde kişilerin kullanımda bulunduğu kredi ve kredi kartlarına ait ödemelerin düzen içinde yapılmış olması da önemlidir.

1ila 1900 aralığında yer alan kredi notu kredi kayıt bürosu tarafından bankalardan gelen bilgiler doğrultusunda ve finansal gidişata göre şekillenmekte 5 ayrı bileşenin etkisinde kalarak belli bir aralıkta yer almaktadır. Bu bileşenler arasında bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları ilk sırada yer almakta kredi ve kredi kartı başvuruları ise 3.sırada yer alarak ödemelerdeki seyre göre şekillenmektedir. Yani ilk zamanlarda yeni başvurular sebebiyle düşük seyreden kredi notu ödemelerdeki düzen ile yükselerek pozitif konuma gelir. Bankalarla aktif bir finansal ilişki hiç banka kaynağı kullanımı yapmayanlara göre daha yüksek olacak ve bu da kredi notundan takip edilebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ