Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Batağında Olanlara Tavsiyeler

Akıllıca kullanılmayıp gelire uygun bir harcama planı yapılmadan gerçekleşen harcamalar bütçede çatırdamalara ve borcun borçla kapatıldığı bir süreci de beraberinde getirir. Tüm bu olumsuz durumların yaşanmaması adına kredi kartı harcamalarının gelir durumu ile orantılı ve gelir-gider  dengesi içinde  gerçekleşmesi oldukça önemlidir. Hükümet bu durumu kredi ve kredi kartlarına getirdiği taksit sınırlaması ile  aşamaya çalışmışsa da örtülü bir  şekilde taksitlendirmeler bazı ürün gruplarında yapılmaya devam edilmiştir.

Tüm bunlar kart kullanıcılarının hesaplı davranmalarına yönelik tavsiyeler olmakla birlikte borç batağına girmiş ve buradan çıkabilme derdinde olan kişiler tavsiye niteliğinde olan yöntemleri disipliner bir şekilde uygularlarsa bu durumdan kurtulabilmeleri mümkündür.

Kredi kartı borcunu kapatmaya yönelik yapılacaklar nelerdir?

İlgili bankada yer alan borçlar buradan alınarak daha uygun faiz ve bütçeye uygun bir ödeme planı ile farklı bir bankaya taşınır. Yeniden yapılandırma dediğimiz bu yöntemde kredi kartına ait ödeyeceğiniz yüksek miktar gecikme faizinden kurtulup bu bankanın size sunacağı ihtiyaç kredisini kullanarak oldukça uygun faiz oranı ile kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz.

Birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız kart sayınızı teke düşürmeniz gerekir. Zira bu yolla harcamalarınıza yönelik kontrolü daha rahat sağlarsınız.

Kart ekstrenizi iyice incelemeli gereksiz yaptığınız harcamaları görerek bir sonraki dönem daha dikkatli davranmanın önünü açmalısınız.

Kredi kartı borcu yüzünden finansal darboğazda olanlar için senet yolu ile borç kapaması yapan yerler mevcut.Bunlar,sizin adınıza borçlarınızı kapatırken belirli bir faiz oranı ile sizi kendisine borçlandırarak kaynak temini sağlarlar.

Eğer geliriniz kart borcunuzu kapatmaya yeter düzeyde değilse ek iş yaparak bu durumu aşmaya çalışabilirsiniz. İnternet ortamı üzerinden veya fiziken çalışabileceğiniz bir iş bularak gelirinizi arttırabilirsiniz.Gelirg-gider dengesizliği yüzünden yaşanan bu sorunu aşmanın bir yolu da geliri arttıracak çözümler ortaya koymaktır.

Kredi kartları hayatı kolaylaştıran para yerine geçebilme özelliğinde olan harcadıkça kazandıran, taksitler halinde geri ödeme imkanı sağlayan gerektiğinde nakit avans imkanı veren banka ürünleridir. Bu kadar çok özelliğinin yanında dikkatli bir kart kullanıcısı olmanın da önemi büyüktür. Özellikle kartlarla yapılan harcamaların kontrolünü iyi yapmalı, son ödeme tarihlerinden önce borç kapaması yapmalı gelir ile uyumlu harcama planı yapılmalıdır. Borç batağına girmiş kart kullanıcıları borçlarını yeniden yapılandırma, tefeci diye adlandırılan kişilerden faizle borç alımı, ek iş yapıp gelir durumunu artırarak borçlarını kapatabilirler. Tüm bu yöntemler ile borçlarınızı kısa sürede kapatabilirsiniz fakat yeni bir borç sarmalına girmemek için düzgün bir harcama alışkanlığının kazanılması okdukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Ne Kadar Sürede İcralık Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ