Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Bloke Durumu

Finans sektörünün lokomotif güçlerinden biri olup, yanında nakit taşıma sıkıntısına da alternatif bir çözüm olarak kullanılan kredi kartları ,kullanıcıları için zamana zaman bazı problemler yaratabiliyor.

Her an istenilen oranlarda ödeme yapma özelliği, nakit taşımayı sevmeyen kart kullanıcıları için iyi bir alternatif olma durumunda. Bunun yanında fatura ödemesi, alışverişlerde kullanılması kullanıcısına çoklu seçenekler sunarak nakit paranın önüne geçmiş durumda. Bunlar kredi kartı kullanıcısı için hayatı kolaylaştıracak türden uygulamalar. Fakat bazen yanlış kullanımın getirdiği külfetlerde olabiliyor. Örneğin; kartınıza 90 gün geçtiği halde ödeme yapmadıysanız bu, bankanın kartınızı bloke etmesi için yeterli bir sebep olacaktır. Bir başka bloke nedeni ise kartın ödemesinin 3 ekstre döneminde de o döneme ait olan borcun asgari tutarından daha az miktarda ödeme  yapılmasıdır. Yönetmelikte yapılan yeni değişiklikle içinde bulunulan yıla ait  borçların tamamı ödenene kadar nakit avans, taksitli nakit avans gibi işlemlerden kart kullanıcısı yararlandırılmayacaktır. Her kartın üzerinde bir son kullanım tarihi vardır. Bu tarihin geçmesi de blokaj sebebidir, bu nedenle süresi dolmadan banka, adresinize yeni kredi kartı yollayacak ya da bir banka şubesine giderek yeni kartınızı almanız  istenecektir. Kredi kartınızın çalınması veya kaybolması gibi sorunlar da yasayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda da bankayı haberdar etmeli ve kartınızın bloke edilmesini sağlamalısınız. Kayıp, çalıntı blokajları dışındaki kredi kartı blokajlarının çözümü ,soruna ait sebebin ortadan kalkmasıyla işlerliğini tekrar kazanacaktır. Ödemede yaşanan sıkıntı genel olarak kart borçlarının zamanında ve asgari tutar üzerinden yatırılmamasından kaynaklanır. Mevcut borçlar ödenmedikçe tüm  hesaplar üzerinde blokaj gerçekleşip hiçbir bankacılık hizmetinden yararlanamayacaksınız. Kartı bu haliyle bankamatikte kullanırsanız da atm kartınıza el koyacaktır. Kart ödemesi takiple sonuçlanıp hukuksal süreç başlatılmadan ,gerekli ödemeleri yapmanız, kredi notunuz üzerinde oluşan kötü havanın dağılmasını sağlayacaktır.

 

O halde yapılması gereken şey başlıca şunlardan oluşmaktadır.

  • Bankaya gidip blokaja konu dönem borçlarınızı ödeyip kartınıza tekrar işlerlik kazandırmalısınız
  • Çalıntı veya kayıp söz konusu ise kartınız önce bloke edilir daha sonra yeni bir kart tahsis edilir.
  • Kart üstündeki son kullanım tarihi geçti ve banka tarafından yenisi verilmediyse bu da blokaj nedenidir ve yeni kartın teslim alınışı ile de blokaj çözülür.

Banka ve kredi kartları hakkında yönetmelik uyarınca yapılan bu uygulamalar kredi kartı kullanıcısının kanunen yerine getirmesi gereken şartlardır. Her borç alacak ilişkisinin kendine has kuralları vardır. Bankacılık sektörü de bunu daha yasal bir zemin üzere oturtup genel bir kredi kartı kullanım çerçevesi çiziyor. Kredibilite kurumlar için güvenilirlik anlamı taşıyan iktisat kavramıdır. Kişi bazlı da düşünülürse kredibıll kimseler ödeme kalemlerinde açık olmayan itimat edilebilir sicili temiz kişilerdir. Akıllıca, gelir ve gider eksenli düşünüp kullanılan kartlar  hayatı kolaylaştırmanın yani sıra finans sektörüne de hareket kazandırarak parasal döngüye katkı sağlamaktadır.

Her işte biraz risk sözkonusudur.Kredi kartı kullanımı risklidir ama doğru kullanan kimseler için de bulunmaz  bir nimettir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Asgari Hesaplaması başlıklı makalemizde kredi kartı asgari hesaplama ve kredi kartı asgari ödeme hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ