Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Parasal sistemler ekonomik büyüme sağlarlarken bütçe kalemlerinin de üzerine oturduğu varlıklar ve onları finanse eden kaynaklar arasında denkliği tutturmak zorundadırlar.

Makro ölçekte büyüme planı yapmış olan kurumlar istenilen gelişmeyi sağlamak adına kullandırılan finansal kaynakların takibini titizlikle yapmalidirlar.Bankacılık sektörü için de büyük yer tutan kredi kartı, kullanan kişinin yapacağı düzenli ödemeler sayesinde sorunsuz işleyecek olan finansal bir araçtır. Bankalardan kullanmayı düşündüğünüz  bloke teminatlı kredi kartı talebinin birtakım ön şartları mevcuttur. Bunun için

  • Yasal takibi süren borçların kapanmış olması
  • Findeks risk raporu alarak bulunduğunuz yerdeki yasal takibi süren borçların kapanma tarihinin sisteme girildiğinden emin olunmalı
  • Hala banka kayıtlarında kapanma tarihi yoksa gerekli evrakları sunup kazanç tarihinin girilmesini istenmeli
  • En az 2000 TL en çok 50.000 TL tutarındaki parayı vadeli bir hesap açtırarak buraya yatırmalı

Kredi notunuz yükselebilir

Banka eğer isterse bu vadeli hesabın blokajını bir yıla kadar uzatabilir. Süre bitiminde hesaba işleyecek olan faiz ve ana para çekilemez. Banka tarafından kişiye mevduat hesabındaki paranın yarısı kadar yada tamamını aşmayacak oranda  kredi kartı verir. Burada önemli olan yine kartınızın aylık ödeme miktarlarının düzen içinde seyretmesidir. Bu kartın diğer kredi kartlarından bir farkı yoktur.Alışverş yapabilir, puan kazanabilir, taksitli alımlardan faydalanabilirsiniz.3 ay boyunca borcun tamamı üzerinden yapılan ödemeler neticesinde findeks risk raporu ve kredi notunuzu alıp ilgili banka şubesine giderek kart iptali yaptırmak istediğinizi bildirerek vadeli hesabınızdaki blokajın kaldırılmasını talep ediyorsunuz. Bu işlemler isteğin merkeze ulaşıp onayın gelmesi ile neticelenecek  siz de bankaların nezdinde borcunu zamanında ödeyen güvenilir müşteri profili çizeceksiniz. Burada önemli olan geçmiş dönem borçlarınızdan ötürü yasal takibe girmiş olmanız yada kredi notunuzun düşüklüğü değildir. Kart başvurusunun yapılacağı dönemde borcunuzdan ötürü yasal takibe düşmemenizdir. Bankalar kart borcundan ötürü sıkıntı yaşayan müşterilerini tekrar kazanabilmek adına böyle yeni bir uygulamaya geçmiştir.

Yapılmayan her ödeme kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınmakta ve sicile işleyerek kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Çıkış noktası olarak sunulan vadeli hesaba bloke uygulaması bu olumsuz durumdan ötürü kredi kartı kullanamayanlara bir çözüm seçeneği olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Bloke Durumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ