Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir

En iyi ve en hızlı finansal kaynaklar arasında yer alan kedi kartları ödemelerde sorun çıkartmayan sadık kart müşterilerinin çeşitli ihtiyaçları için çözüm olan oldukça likit bir kaynaktır. Yalnız son ödeme tarihlerini  titizlikle takip eden kart müşterisi için geçerli olan bu bilgi borç kapamalarını zamanında yapmayan kart sahipleri  bakımından çeşitli faiz yükü, kart iptali ve ilerleyen süreçlerde de icra ve haciz sürecine varan aşamalar geçirmelerine neden olacaktır.

2013 tarihine kadar merkez bankası kayıtlarında yer alan ve  “kara liste” olarak da bilinen sicil kayıtları, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda yapılan değişiklikle Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne devredildi. TBB, Risk Merkezi’nin oluşturulması ve yönetimi konusundaki ihtiyaçlarını kredi kayıt bürosu vasıtası ile temin edebilmek için bir sözleşme  imzalandı. Kredi kayıt bürosu Türkiye bankalar birliği çatısı altın da kurulan risk merkezine teknik destek ve gerekli altyapı hizmetlerini sunarak işbirliği halinde çalışmaktadır.

Kedi kartı ödeme süresi ne kadardır ?

Kredi kartları kendileri için belirlenmiş son ödeme tarihleri geçmeden ödemesinin yapılması gerekir. Bunun için bazı bankalar 15 günlük ek süre tanıyıp ilk taksitte gecikme yaşanan ödemelere bir şans daha tanırlar. Bu süre de geçtikten sonra banka, kartı kullanım dışı bırakır.90 gün içinde ödemesi yapılmayan kart borcu muaccel hale gelir ve 7 günlük idari takip aşaması başlar. Bu süre içinde borç yapılandırılıp yeni bir ödeme planı oluşturulur. Borçlu bu 7 gün içinde ödeme yapmazsa dosya  yargı sürecinin başlaması amacıyla avukata verilir. Bu süreye kadar olan temerrüt faiz işlemeye devam eder. Kredi kartı kullanıcısı, yasal takip aşamasına gelmeden ödeme planını kabul ederse icra aşamasına gelmeden borcun ilk taksit  ödemesi yapılır. kredi kayıt bürosu tarafından yasal takip ve idari takip aşamasına gelen borçlar sicil üzerinde olumsuz sonuç yaratıp, bir sonraki kredi kullanımlarını negatif yönde etkileyebilecek sonuçlara neden olacaktır.

Kredi kartının ödeme süreleriyle ilgili kanun maddesinin içeriği nedir?

Bu konuda  2015 Mayıs’ta çıkan, “Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği”nin18 maddesinde; (Madde 18)“…Tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda kredi veren, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması, tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksiti ödemede temerrüde düşmesi hâlinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunludur….”demektedir. Yani iki taksit dönemi geçecek ve buna en olarak ta bir 30 günlük süre daha verilecek .Yine BDDK ve bankalar arasında alınan  karara göre  buna ek  olarak yani toplamda 90 gün dolduktan sonra 7 günlük ek süre daha verilir.

Kara liste diye tabir edilen merkez bankası sicil kayıtlarında  gerçek ve tüzel kişilere ait karşılıksız çek, negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları, protestolu senetler, kredi limit ve risk bilgilerinin yer aldığı bir veritabanı bulunmakta idi . Bu veritabanındaki bilgiler buradan alınmış Türkiye bankalar birliğine bağlı risk merkezine aktarılmıştır. Şu an uygulamadaki durum, bu merkezde tutulan kayıtların performans değerlendirmesine tabi tutularak findeks notu denilen  puanlama sistemi ile derecelendirilmesi şeklindedir.

Risk merkezi ile ortak hareket ederek kredi kartı borçları ve verileri kayıt altında tutan  kredi kayıt bürosu düşük findeks notu (eski adıyla merkez bankası kara liste)olarak  gerçekleşen puanları 5 yıl süre ile kaydeder. Bu süre içinde kredi kullanmak isteyen banka müşterisi süresi içinde ödemediği borçlardan ötürü bankalardan gerekli finansmanı sağlayamayacaktır. İtibarın yeniden tesisi için mevcut borçları kapatmalı banka ürünleri üzerinden yeniden güven ortamı yaratmalıdır

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Öncesi Kredi Notu Öğrenme işlem Bilgileri başlıklı makalemizde kredi başvuru evrakları ve kredi için gerekli belheler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ