Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyememe problemi ile karşı karşıya gelen insanlardan biri olabilirsiniz. Herkesin başına gelebilen kredi kartı borcunun ödenememesi maddi ve manevi olarak çöküntülere neden oluyor. Kredi kartı toplumda hızla yayılan ve sonunda ne olacağı hiç düşünülmeyen bir araçtır. Eğer bir ürüne direk para ödemek istemiyorsanız, ürüne ödeyeceğiniz parayı taksite böldürebilirsiniz. Birden fazla ürün için aynı şeyi yaptığınızı varsayarsak ay sonunda kredi kartı ekstresi oldukça can sıkıcı olabilir.

Kredi Kartı Borcu Can Yakıyor

Kredi kartı borcu yüzünden geçmişten bugüne doğru bakarsanız intihar eden vatandaşlarla bile karşılaşabilirsiniz. Burada borcunu ödeyemeyeceği halde alışveriş yapan vatandaşında suçunun olduğu gibi, borca faiz bindiren sistemin de suçu vardır. Kredi kartınızdan yapacağınız tüm alışverişlerde ve alacağınız tüm ürünlerde borcunuza mutlaka az ya da çok faiz binmektedir. Bu durumda ödeme tarihine kadar ne kadar para yatıracağınızı bu faizlere göre hesaplamanız gerekmektedir. Kredi kartı borcunu ay sonunda ödeyemeyen vatandaşlar maddi ve manevi olarak ciddi anlamda mağdur oluyor. Para karşılığında herhangi bir malınızı kaybedebileceğiniz gibi, hapis yaptırımı ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Ne Gibi Durumlara Yol Açar

  • Kredi kartı borcunun ödenmemesi öncelikle ödeyeceğiniz paranın faiz oranını arttıracaktır.
  • Eğer borcunuzun son ödeme tarihini kaçırırsanız faiz hiç ummadığınız kadar artar.
  • Kart borcunu zamanında ödemeyen kişiye banka yetkilileri tarafından bilgilendirme amacı ile arama yapılır.
  • Banka yetkilileri müşterinin ne kadar borcu olduğunu ve ödemediği taktirde ne gibi yaptırımlarla karşılaşacağı hakkında bilgi verir.
  • Eğer borcunuzu zamanında ödemezseniz faiz yaptırımı ile karşılaşırsınız. Daha sonra ödeseniz bile borcunuza binen faiz oranlarından siz sorumlusunuz.
  • Bankanın size haber vermesinden 15 gün sonra da ödemediğiniz taktirde hakkınızda yasal işlem başlatılır.
  • Bu süreçte borcunuzu ödeyemezseniz avukatlar tarafından devamlı aranıp borcunuzu ödemeniz konusunda ikaz alırsınız.
  • Bu durumda malınıza ve maaşınıza gelen haciz problemiyle karşılaşabilirsiniz.
  • Borcunuzun karşılığında verebileceğiniz hiçbir şey yoksa hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda borcunuza karşılık olarak hapis yatar ve bir daha bankadan kredi kartı taleinde bulunamazsınız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan CVV Kodu Nedir? başlıklı makalemizde CVV Kodu ile CVV2 Numarası ve CVV Kodu ne anlama geliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ