Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Borcuna İtiraz Etmek Mümkün müdür?

Kredi kartı başvurusu sırasında bankalar kişilere sayfalar dolusu sözleşme hazırlayarak her sayfasına tek tek imzalamalarını isterler. Birçok kişi üşenerek sözleşmede yer alan maddeleri okumaz fakat bu sözleşmede yazan bilgiler oldukça önemli bilgilerdir. Sözleşmelerde yer alan en mühim madde, kredi kartı borcu ödenmediği takdirde yapılan işlemlerle ilgilidir. Bankalar kredi kartı borçlarını ödemeyen müşteriler için kanuni bir şekilde haciz uygulayabilmektedir, kredi kartı borcuna itiraz etmek mümkün müdür? Diye merak eden kişiler için ilk olarak ödenmeyen hiçbir borç için, hiç bir şekilde itiraz hakkının olmadığını belirtmek gerekir. Bankacılık sektöründe yapılan bütün işlemler hukuki temellere dayandırıldığından dolayı itiraz hakkı yoktur. Borcunu geciktiren müşteriler için öncelikle faiz uygulaması yapılır ve faiz uygulaması ile birlikte kredi notu düşürülür. Sonrasında ise borç yasal bir süreç olan 90 gün sonunda ödenmediği takdirde banka yasal takibe başlayacaktır. Yasal takip sonrasında borç tahsil edilmediği takdirde borçlu kişi icraya verilir.

Kredi Kartı Borcumu Erteleyebilir miyim?

Kredi kartları borcunda, borç erteleme ve benzeri fırsatların adını ya da kampanyaları sıklıkla duymaktayız. Fakat bankaların kredi kartı borcu erteleme imkânlarını çok ender yaptığını söylemek doğru olur. Genellikle bankalar uzun zamandır müşterisi olan ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapanların, belirli bir süre ödeme güçlüğü yaşaması halinde şube insiyatifini kullanarak borç ertelemesi yapabilmektedir.

Kredi Kartı Borcundan Ne Şekilde Kurtulurum?

Kredi kartı borcu durumunda bankaya itiraz etme hakkınız maalesef olmuyor. Fakat devamlı müşterisi olduğunuz bankaya giderek borcun geri ödemesi hususunda kolaylık talep edilebilir. Bankalar her zaman borcunu kabul eden ve bu borçtan dolayı sıkıntılı olan müşterilerini pozitif görerek kolaylık sağlayabilirler. Bu aşamada bankanızdan ilk önce borç yapılandırması talep edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcuna İtiraz Etmek Mümkün mü? başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve Kredi kartı borçları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ