Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı CVV2-CVC2-CID Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi kartı kullanımlarında özellikle internet kanallarından yada mail orderla(telefon ile kredi kartı ödemesi aldırma) ödeme yapan banka müşterilerinin sıklıkla duyduğu ve her kart kullanıcısının bilgi sahibi olması gereken güvenlik kodu bulunmaktadır.Bu güvenlik kodu kredi kartı kişinin elinde  bulunmadığı zamanlarda dahi ödeme yapılabilmesine olanak tanımaktadır.Güvenlik kodunun kötü niyetli kişiler tarafından öğrenilmesi ise kredi kartı dolandırıcılığı gibi üzücü durumlarla karşılaşılmasına neden olabilir.Bu nedenle hem kredi kartı güvenlik kodu detaylarını bilmek hem de bu bilgilerin izinsiz kullanımı ile ne gibi zararlarla karşı karşıya kalacağımız hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Kredi kartıdan internet yada mail order ödemesi yaparken kullanılması  zorunlu olan  bu güvenlik kodunun 3 farklı kısaltması vardır.Bu kısaltmalar kartın visa , mastercard yada American Express  olup olmamasına göre değişiklik gösterse de hepsinin kullanım alanı aynıdır.

CVC2 kodu bankacılık onlien ödemelerinde en çok kullanılan ,İngilizce’de Card Validation Code  tanımının kısaltmasıdır.Bu tanım Türkçeye Kart Doğrulama Kodu olarak çevrilebilir.CVC2 kodu mastercardlarda kullanılan güvenlik kodudur.

kredi kartı cvv2 kodu

kredi kartı cvv2 kodu

CVV2 visa kartların doğrulama kodunu tanımlayan kısaltmadır. Card Validation Value Türkçe’ye kart doğrulama değeri olarak çevrilebilir.İşlevi ise CVC2 kodu ile aynıdır.

CID olarak bilinen kısaltma ise Kart Kimlik Numarası olarak Türkçe’ye çevirilebilir.İşlevi gene aynı olmakla birlikte American Express kartlarının güvenlik kodları için kullanılan bir kısaltmadır.

Bu tanımların tamamı kartınızın fiilen olmadığı durumlarda kartın gerçekten var olup olmadığının doğrulamak için kullanılmakla beraber bu kodu girmeden kartın fiilen bulunmadığı durumlarda kullanımı sağlanamamaktadır.Örneğin online alışveriş yaparken bu bilgi girilmeden ödemeniz alınamayacağından online ödeme ekranlaerında CVC2 kodu yazılı alana bu bilginin girilmesi zorunludur.

CVV2, CVC2 yada CID olarak bilinen güvenlik kodu kredi kartının arka yüzünde bulunan bir bilgidir.Aslında çok önemli olan ve sadece güvenilir ödeme kanalları ile paylaşılması gereken bu bilgi kartınıza ulaşan herkesin kolayca görebileceği  bir alandadır. Kartın arka yüzünde bulunan imza bandının üzerinde yer alan numara kartların güvenlik kodudur..Bazı kartlarda imza bandının üzerinde sadece 3 numara varken , bazı kartlarda 7 8 haneli bir numara bulunur.7 9 hanenin bulunduğu kartlarda güvenlik kodu yazan numaranın son 3 hanesidir. Eğer kartın arka yüzünde yer alan imza bandında sadece 3 numara varsa güvenlik kodu bu numaranın tamamıdır. Kredi kartı ile mail order yada internet alışverişi yapılırken kart numarası ve kartın son kullanma tarihi dışında güvenlik kodunun girilmesi gereklidir.Bu bilgi herkes tarafından görülebilen bilgiler olduğu için sadece bu 3 bilgi ile sizin haberiniz olmadan internette alışveriş yapılması mümkündür. Bu gibi durumların önlenebilmesi için kredi kartlarına son dönemde temassız özelliği getirilmiştir.Kartın sadece ilgili okuyucuya gösterilmesi ile alışveriş yapılabilen temassız özelliği kartın ön ve arka yüzeyinde yer alan ve kart ile online alışveriş yapılmasına yeterli olan bu bilgilerin   başkaları tarafından görülmesinin önüne geçmektedir. İnternet kullanımı yapan kredi kartı kullanıcılarının ise güvenli olan internet sitelerinden alışveriş yapmasını ve internet kullanımları için sanal kart oluşturmalarını öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Birikim Hesabı Nedir Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ