Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Ekstresi Öğrenme

Kredi kartı kullanan banka müşterileri kredi kartlarının kullanım detaylarını,asgari ödeme tutarlarını , taksitlendirilen borçlarında kaçıncı taksitte olduklarını , dönem ve toplam borç bilgilerini gördükleri adreslerine yazılı olarak yada e-posta adreslerine  bir aylık dönemlerle doküman olarak iletilen belgelere ekstre adı verilmektedir.Ekstrelerin düzenli takibi kredi kartının düzgün kullanımı açısından önem taşımaktadır.Ekstrelerini kontrol emeksizin kredi kartı kullanan müşterilerin bir süre sonra borçluluklarının yüksek seviyelere ulaştığı görülmektedir.Kredi kartı kullanımlarının bankacılık işlemlerine doğrudan etki eden kredi notunu oluşturmasından ötürü kredi kartı ekstrelerinin düzenli takibi ve bu ekstrelerde yer alan bilgilere göre ödemelerin yapılması her banka müşterisinin dikkat etmesi gereken temel bir ayrıntıdır.

Kredi kartı kullanan banka müşterilerinin ekstreleri aylık olarak iletilmektedir ve ekstrelerin gönderim tarihlerini oluşturan hesap kesim tarihleri kredi kartı müşterileri tarafından belirlenmektedir. Bir örnek vermemiz gerekirse hesap kesim tarihi ayın 25’in de olan bir kartın ekstre bilgileri bu tarihte çıkmaktadır.Ekstrenin e-posta olarak gönderilmesi bu tarihten sonra ki gün gerçekleşirken posta yolu ile ulaşan eksterelerin müşterilere ulaşması ortalama 1 haftayı bulabilmektedir.Bu nedenle ekstrelerin takibinin e-posta yolu ile yapılması yada internet bankacılığı kullanılıyorsa bankanın internet şubesinde ki kredi kartı modülü üzerinden yapılması daha sağlıklı olmaktadır.Posta yolu ile iletilen ekstrelerin zamanında iletilememesi nedeniyle dönem borcu ödemelerinde oluşan gecikmeler kredi notunu doğrudan etkilediği için etkin takibin şart olduğunu belirtmekte fayda var.

Kredi kartı ekstresinin öğrenmenin yolları sadece gönderilen ekstre bilgileri yada internet bankacılığı değildir.Kredi kartı ile bankanın ATM’si üzerinden ekstre bilgilerinin kısmi olarak görülmesi mümkündür.ATM üzerinden genellikle kartın tüm borcu ve dönem borcu görüntülenmektedir.Asgari tutarın yer almadığı ATM’ler üzerinden asgari tutar ödemesini yapmak için öncelikle kartın ekstresinde yer alan asgari tutarın bilinmesi gerekir. Bu bilgi olmaksızın ödeme yapılması eksik tutarda ödeme yapılmasına neden olabilir.

Ekstre bilgisi ayrıca telefon bankacılığının kredi kartı menülerinden öğrenilebilmektedir. Son dönemde ekstrelerin gözden kaçması yada hayat akışı sırasında dikkat edilmemesi nedeniyle bankaların bir çoğu ekstre tutarları ile ilgili cep telefonlarına kısa mesaj gönderimi gerçekleştirmektedir.Bu mesajlarda toplam borç , dönem borcu  ve asgari ödeme tutarları gönderilmektedir.

Ekstrelerin takibinin düzenli olarak yapılması ile bankacılık işlemlerine doğrudan etki eden kredi notunun yükseltilmesi mümkün olacağından bu işlemin atlanmadan her ay yapılması gerekmektedir.Hesap kesim tarihinden sonra ekstre bilgilerinizin size ulaşmaması halinde mutlaka telefon bankacılığı üzerinden bir temsilci ile görüşerek ödeme tutarlarınızı öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir mi? başlıklı makalemizde kaç tane kredi çekebilirim ve kredi var yeni kredi nasıl alırım? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bayan dj dedi ki:

    Ektrede, – yazınca ne anlam taşıyor, + ne anlam taşıyor.

BİR YORUM YAZ