Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı İptali Dilekçe Örneği

Piyasayı canlandırıp arz talep dengesini talep ağırlıklı değiştirerek para döngüsünü hızlandıran kredi kartları olumsuz bazı durumlara sebebiyet verdiğinde kullanıcı tarafından kart iptali yoluna gidilebilir.

Kredi kartları özellikle vade süresi uzun olan ürünlerde kullanıldığında bütçe üzerinde ciddi bir yük oluşturmayıp zamana yayılan vadeler sayesinde  rahat bir dönem geçirilmesine neden olurlar. Kredi kartı kapatma ve kart iptali, farklı iki kavram olup kullanıcı tarafından aynı şey olsada banka için öyle değildir.

Kartın geçici veya kısmı bir süre kullanım dışı bırakılmasıdır. İptali ise ;kartın tamamen ortadan kaldırılıp kart bilgilerinin silinmesi işlemidir.

Kredi kartı iptali için neler yapılmalıdır?

  • Kart üzerinde borç varsa ödenmelidir. Tek kalemde ödeme yapılamıyorsa taksitler bitene kadar beklemeli daha sonra kart iptali yapılmalıdır.
  • Kart iptali için bankaya başvuruda bulunulmalı. Bu bankanın telefon bankacılığı yoluyla müşteri hizmetlerine gerekli talimatların verilip 7 günlük süre sonunda işleme konulması ile neticelenir
  • Diğer bir yol bankaya yazılacak dilekçe yoluyla kart iptali yaptırabikmektir.Bu size en yakın banka şubesine giderek kredi kartı iptal formu doldurmak veya bankaya hitaben yazılmış dilekçenizi banka görevlisine sunmak şeklinde olacaktır.

Form doldurduysanız bir nüshasını kendiniz alın veya bankadan size hangi tarihte iptal talimatı alındığına dair yazılı bir kağıt verilmesini isteyin. Bankalar ve kredi kartları hakkında yönetmelik gereğince iptal formunun bir kopyasının kart sahibine verilmesi zorunludur. Bankaya hitaben yazılmış kart iptal dilekçelerinin banka genel müdürlüklerine verilmesi daha sonra çıkabilecek olan sorunları önler nitelikte olacaktır. Bankaya hitaben yazılmış dilekçe ile ilgili bir örnek vermek gerekirse;

………………..bankası genel Müdürlüğü’ne

 

Tarih:  /   /2015

 

Konu: kredi kartımın iptali

 

Bankamız…………no’lu kredi kartı müşterisiyim. Gördüğüm lüzum neticesinde banka kartımın iptal edilip ,iptal edildiğine dair yazılı bilginin tarafıma  verilmesi rica ederim.

 

Gereğinin yapılmasını arz ederim

 

Ad soyad

İmza

 

 

Adres……………………

 

Bu şekilde yazılmış dilekçe 7 günlük süre içinde işleme konacaktır. İptal işlemi bu süre zarfında yapılmazsa banka nezdinde şikayet dilekçesini bankacılık düzenleme ve denetleme kurumuna hitaben yazarak banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Kart iptali kararı alındığında en önemlisi kararlı olmaktır .Bankalar genellikle kredi kartlarının iptali isteğinde bulunan  kişiyi caydırma amaçlı değişik tekliflerde bulunarak ikna etmeye çalışırlar. Kredi kartınızın 7 günlük süre sonunda iptal edildiğini kontrol etmek için kredi kartınızla pos cihazından işlem yapmayı denemek garantili bir çözüm yolu olacaktır.

Kredi kartları kişilerin hayatlarını kolaylaştırmış refah düzeylerinde ufak sıçramalar yaparak giderleri için kaynak oluşturmuşlardır. Kart kullanıcısının yarar-zarar ekseninde  analiz yapıp kart iptali kararı vermesi finansal döngüde kaynak sınırlaması getirsede uzun vadede gelir orantılı harcama alışkanlığını kişiye kazandıracaktır.

 

Kredi Kart İptali Dilekçe Örneği indir world

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Nüfus Cüzdanı İle Hangi Bankalara Kredi Kartı Başvurusu Yapılır? başlıklı makalemizde Nüfus Cüzdanı İle Kredi Kartı Başvurusu Yapılan Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ