Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Kırıldığında Yapılması Gerekenler

Finansal açıdan dönemsel rahatlama sağlayan kredi kartları ,geleceğe dönük kazanılmamış paranın şimdiki zaman içinde harcanması mantığına dayanan; taksit, taksit erteleme, para puan, nakit avans gibi avantajlı hizmetleriyle de herkesin dikkatini çeken bir banka ürünüdür. Kredi kartları kullanımları sırasında çeşitli sebeplerle fiziksel olarak kullanım dışı kalabilir. Çalınma, kaybolma, kırılma gibi haller bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Kredi kartının çalınma ve kaybolması gibi durumlarda bankanın haberdar edilmesi önemlidir. Kartın bir başkasının eline geçmesi hesabınızın boşaltılması ihtimalini akla getirir ki bu durum oldukça tehlikelidir. Kartın kırılması durumunda ise kart elektronik ortamda kullanılmaya devam ederken fiziksel kullanım gerektiren alışverişlerde kartın yenilenmesi gerekecektir.

Kredi kartı kırıldığında banka müşterisi ne yapmalıdır?

  • Kart herhangi bir sebeple kırıldığında telefon bankacılığı yoluyla ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek yeni kart talebinde bulunulabilir.
  • Banka şubesine kimlikle birlikte giderek yeni kart başvurusunda bulunulabilir

Banka sizin yaptığımız bu işlemlerin ardından kartı anlaşmalı olduğu  kargo veya kurye vasıtası ile size  yollayacaktır.

Yeni gelen karta ait talep edilen ücret ne kadardır?

Kredi kartının kaybolması, çalınması veya kırılması gibi hallerde bankaya yapılacak yeni kart başvurularında bankanın size göndereceği yeni kart için kimi bankalar yenileme ücreti altında ücret talep ederken kimi bankalar da hiç bir ücret istememektedir .Bankaların kendi politikaları ışığında belirlenen bu durum yenilenen kredi kartlarının teslimi konusunda da kendini gösterir. Yine bazı bankalar kartın güvenliği açısından şubeye gelindiğinde kart teslimatı yapmaktadır

Kredi kartları herhangi bir sebeple kırıldığında bankaya başvuru yapılması halinde  yenisi çıkartılarak kart sahibine iletilmektedir. Bu bazen bankanın şubesi Bazen de telefon bankacılığı kanalı ile olmaktadır. Bankanın anlaşmalı olduğu kargo şirketi adınıza çıkartılan kredi kartının kapıda kimlik gösterilmesi karşılığında teslimat yapacaktır. Bizden de şubeye giderek teslimat yapıldığından yine kimlik ile beraber giderek yeni kart teslim alınabilir. Kredi kartı kırıldığında kartı çöpe atmak doğru bir yaklaşım değildir. Kart sanal ortamda yapılan alışverişlerde hala işlevselliğini devam ettirmekte olduğundan kart kırıldığında yeni kart elinize geçene kadar eski kart muhafaza etmeye devam edilmelidir. Çalınma ve kaybolma gibi durumlarda da banka anında durumdan haberdar edilerek kart kullanıma kaptılmalıdır.Kötü niyetli kişiler tarafından kartınızın kullanılabilme ihtimali vardır ve önlem olarak bu şekilde hareket edilmesi gerekecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Kredi Kartı Yıllık Ücreti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ