Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartları mal ve hizmet alımlarında kullanılan pratik ,hızlı ve likit bir banka kaynağıdır. Oldukça dikkat ve takip isteyen bu finansal ürün kullanımında yaşanan bazı sıkıntılı durumlardan ötürü bakanlık tarafından birtakım tedbirler almayı gerektirmiş ve buna yönelik kısıtlama ve sınırlandırmalar getirilmiştir. Bakanlığın bazı ürünlere yönelik taksit sınırlandırmasını kaldırması ihtiyaç kredi kullanımında patlama  yaşatmış bu da kredi kartı kullanımı ile ilgili yeni düzenlemeleri zaruri kılmıştır. Bakanlığın kartlara yönelik tedbir uygulamaları bu kredilerle delinmiş ve yeni kararlar bu sayede gündeme gelmiştir.

Cep telefonu,mobilya,beyaz eşya, altın satışı gibi pekçok konuda taksit sınırlaması bakanlık tarafından yakın zamanda getirilmişti. Fakat zamanla görüldü ki cep telefonu satışları operatörler tarafından faturalara yansıtılmış, mobilya beyaz eşya satışları için ihtiyaç kredisi kullanılmış ,mağazalarda banka kartı kullanımı ile sorun aşılmaya çalışılmıştır.

Yeni düzenleme ile kredi kartlarında belirlenecek limit ne olacak?

Kredi kartlarına yönelik yapılan düzenleme ile maaşın 4 kadını aşmayacak şekilde limit belirlemesi yapılmış Fakat ilk yıl için bu miktar maaşın 2 katı tutarı miktarında belirlenmiş. Kredi kartı kullanımında bulunan kişi asgari ödemede bulunması gereken miktarı üç dönem üst para ödemezse kredi kartı kullanımı kapatılır. Dolayısıyla kişi eğer limit artırımında bulunmak istiyorsa karta ait dönem borcunu sıfırlaması gerekiyor.

Kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari tutar nasıl belirlenir?

Asgari tutarlar için farklı miktarlara farklı oranlar uygulanır ve çıkan tutarlar karta ait asgari ödemesi yapılacak olan miktardır.

15 000 TL’ye kadar olan kartlarda  dönem borcunun% 30’u

15 000 TL ila  20 bin TL arasında olanlar dönem borcunun % 35’ini

20 000 TL ve üzerinde olan dönem borcunun % 40’ı

Yeni kullanımına başlanan kredi kartlarında ise dönem borcunun %40’ı bir yıl dolana kadar ödenir. Yani ödeme bu oranın altında yapılamıyor. Bankaların kendi insiyatifleri dahilinde belirlenen tutarlardan az olmamak kaydıyla farklı oran uygulamaları da yapılabilir.

Kredi kartlarındaki durum bu şekilde olmakla beraber kredilere yönelik miktar uygulamasında gelirin yanında  kişinin krediyi ödeyebilme performansı bir yıl gibi bir zamanda test edilmekte geliri alacağı kredinin altında kalıyor olsa da ödemede sıkıntı yaşatmıyorsa talep edilen kadar kredi tahsisi yapılır. Bu durum farkında olunan kayıt dışılığı ekonomik tedbirlerle önlerken ekonomiye zarar vermesini de engel olmaktadır

Kredi kartlarında limite ilişkin yapılan düzenleme ile kişilerin geliri ile orantılı olacak limitte kredi kartı tahsisi yapılmaktadır. Kişinin yeni kredi kartı kullanıcısı oluşu veya bir yılı doldurmuş olan kart kullanıcısına yönelik farklı limitler belirlenmekte bu limitler kadar kullanım yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu kartlara yönelik asgari tutarların ödenmelidir. Bu ödemeler gerçekleşmediğinde limit arttırımı ve üç aylık dönem sonuna da kartın kullanıma kapatılması sorunu ile karşılaşılacaktır

Bir önceki yazımız olan Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ