Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Limiti Ne Zaman Yenilenir?

Değerli okuyucular bu yazımızda kredi kartı limitinin ne zaman yenileceğine dair bilgilere değineceğim. Bilindiği üzere günlük hayatın hiç bitip tükenmeyen araçlarından biri olan kredi kartları, bilinçsizce kullanılmakta ve ay sonunda ödenemez hale gelmektedir.

Kredi kartı limiti, bankalar tarafından müşterilerin maddi durumuna göre belirlenmektedir. Eğer siz bir öğrenciyseniz 2.000 ile 5.000 TL arasında limiti değişen bir kredi kartına sahip olamazsınız. Eğer bir ev hanımıysanız yüksek limitli bir kredi kartına sahip olamazsınız. Ancak çalışan biriyseniz ve aylık belirli bir geliriniz varsa buna bağlı olarak kredi kartı limitinizde yüksek olacaktır.  Okuyucularımız tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer alan kredi kartı limiti ne zaman yenilenir sorusunu bugün sizler için cevaplayacağım.

Kredi Kartı Limiti Her Ay Sonunda Yenileniyor

  • Bir ay boyunca kredi kartını kullandınız ve içindeki tüm limiti harcadınız. Muhtemelen alışveriş yaparken, alışveriş yaptığınız mekân size limitinizin yeterli olmadığını bu yüzden kartınızın aktif olmadığını söyleyecektir.
  • Ay sonunda banka tarafından, tüm ay boyunca harcadığınız paranın özeti size mail, cep telefonu ya da posta aracılığıyla gönderilecektir.
  • Ekstre adı verilen bu ay sonu raporunda sizlerin ne kadar harcadığı, ay sonuna kadar hangi mağazadan ne aldığı yazmaktadır.
  • Kredi kartı ekstrenizde yazan borcu, ay sonunda bağlı bulunduğunuz bankaya ödemezseniz kredi kartı limitiniz kapalı olacaktır.
  • Kredi kartı limitinizin açılması için tüm borcu ödemeniz gerekiyor. Ay sonunda tüm borcu ödediğiniz takdirde kredi kartı limitiniz kullanıma açılacaktır.
  • Kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını ödediğiniz takdirde, ya da bir kısmını ödediğiniz taktirde kredi kartı limitinizin yalnızca ödediğiniz kadar ki kısmı açılacaktır. Geri kalanı borcunuzu tamamladığınız zaman açılacaktır.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

  • Kredi kartı borcunuzu ödemezseniz, borcunuzun üzerine öncelikle faiz binecektir. Ancak kredi kartı borcunun ödenmemesi herşeyden önce kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.
  • Kredi kartı borcu bankanın tüm uyarılarına rağmen ödenmediği takdirde dosyanız avukatın eline geçecek ve hakkınızda işlem başlatılacaktır.
  • Bu durumda kara listeye girerek, daha sonraki finansal işlemlerinizi riske atmış olacaksınız. Bu nedenle kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeye dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Tmsf zaman aşımı sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ