Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Nakit Avans Basit Faiz Mi Birleşik Faiz Mi?

Kredi kartlarına işletilecek faizin miktarı ile ilgili yapılacak yasal düzenleme  banka kartları ile kredi kartları kanununda belirlenmiş ve bu konudaki tüm yetki merkez bankasına bırakılmıştır. İlgili kanunun 26. Maddesinde  merkez bankasının azami ve akdi faiz uygulamaları ile ilgili üç ayda bir oran açıklamasında bulunacağı belirtilmiştir.

Bileşik faiz dönem sonunda elde edilen faiz gelirinin anaparaya eklenerek oluşan bu yeni miktar üzerinden yeni bir hesaplama yapılmasıdır. Basit faiz de ise, bu durum sözkonusu olmaz ve elde edilen faiz geliri anaparaya eklenerek yeni bir hesaplama yapılamaz. Kredi kartı borçlarına yönelik olarak uygulanan faizde belirlenen bileşik faiz uygulaması yapılmamaktadır.Yani,faiz üstüne faiz uygulamasına son verildiğinden bankalarda bu konuya dikkat etmekte bakanlıkça belirlenen faiz oranları üzerinden faiz uygulamasına gidilebilmektedir.

Bankalar borca uygulanacak faiz oranını neye göre belirler?

Kredi kartlarına yönelik uygulanan faiz borcun asgari ve azami tutarlarının ödenip ödenmemesine göre şekillenir. Yani kişi dönem borcunun asgari veya minimum miktarını ödeme durumuna göre farklı faiz oranlarına muhatap olmaktadır. Bu konuda üç ayrı durum sözkonusu olmaktadır.

  • asgari ödeme tutarının tamamını ödenirse kalan borca ödeme gününe kadar alışveriş faizi uygulanır
  • asgari tutarın tamamı ödenmezse , ödenmeyen kısma gecikme faizi, kalan borca alışveriş faizi uygulanır.
  • Kredi kart borcunun tamamı son ödeme gününde veya bu tarihin öncesinde ödenmişse herhangibir faiz uygulaması sözkonusu olmayacaktır

Nakit avans ve limit aşımı gibi hallerde hangi faiz oranı uygulanır?

Temerrüt hali de dâhil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz şeklinde yönetmelik olduğundan nakit avans ve limit aşımı gibi hallerde  merkez bankasının belirlemiş olduğu en yüksek akdi faiz oranı uygulanmaktadır.

  • 2006 yılında çıkmış olan banka ve kredi kartları kanununda Türkiye cumhuriyeti merkez bankasının azami akdi ve gecikme faiz oranlarını belirleme yetkisinin olduğu ve bunu da 3 ayda bir duyurduğu oranlar üzerinden yapılacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Bileşik faiz uygulaması yani anaparaya işleyen faiz miktarı üzerinden yeniden hesaplama yapılması mantığına dayalı faiz uygulamasına son verilmiş temerrüt halide olsa böyle bir faiz uygulamasının yapılamayacağı dile getirimiştir.Bu durum limit aşımı ve nakit çekim gibi kart uygulamaları için de geçerli olup merkez bankasının bu gibi durumlar için belirlediği en yüksek faiz oranı üzerinden işlem yapılır.

Bir önceki yazımız olan Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ