Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Ne Kadar Sürede İcralık Olur?

Banka ve finans kuruluşlarından çeşitli ihtiyaçlar için alınan krediler geri ödemelerinde ortaya çıkan sıkıntılı durumlar nedeniyle haciz ve icra süreçlerini meydana getirebilmektedir. Bu süre iki dönem üst üste ödenmeyen borcun üçüncü dönem sonunda da ödenmemesi halinde idari ve yasal takip süreçlerini doğuracağı belirtilmiş tahsil edilemeyen borcun yasal yollarla alınacağı kanunlarda gösterilmiştir.

Kredi kartları hayatı kolaylaştıran finansal araçlar olmasının yanısıra bankalar için lokomotif güç etkisinde olan büyüme ve gelişme planlarının bunun üzerinde yükseldiği kaynaklardır. Bankalardan sağlanan bu kaynağın ödeme noktasında ortaya çıkan sıkıntılı durumlar kaynağın temin edildiği bankayı da zora sokarak finansal dengelerini bozacaktir.Bankalar bu gibi sorunları bertaraf edebilmek ve caydırıcılığının olabilmesi için kart ödemelerinde yaşanan sıkıntıları kişilerin malvarlığına yönelik müdahale ile tahsil eden icra aşamasına taşıyabilmektedirler.

Haciz sürecini yaşayan birinin finansal yapısı ne şekilde etkilenir?

Haciz ve icra süreçlerini yaşayan birinin finansal yapısı bozulmuş, borç yönetimi konusunda etkisiz kalmış olduğundan yeni bir kredi başvurusu olumlu değerlendirilmeyecek ve sıkıntılı bir sürece girecektir. Kredi notu gibi finansal durumunun analizi niteliğinde olan veri de borç ödemesi yapılmadığında 10 yıl yapılması halinde ise 5 yıl süre ile isteyen herkesin bilgisine açık tutulacaktır. Üstelik zaman içinde finansal dengesinde ne gibi iniş çıkışların yaşandığı ve gelecek  bir yıl içinde alınacak olan bir kredinin geri ödenebilme ihtimali de bu risk raporu ile rahat bir şekilde okunabilmektedir.

7 günlük idari süreç ne anlama gelir? Bu süreç nasıl değerlendirilmelidir?

Üç dönem üst üste ödenmeyen kart borçları için 7 günlük idari takip süreci başlayacak ve bu süreçte banka ile karşılıklı bir müzakere dönemine girilecektir. Yeniden taksitlendirme ve gelire uygun bir ödeme planının hazırlanarak borçluya sunulması, yapılandırılan bu borcun borçlu tarafından kabul edilmesi ile idari süreç uzlaşı şeklinde tamamlanır. Veya borçlu kişi bu ödeme planını kabul etmez ve yasal takip sürecinin başlayacağı yeni bir döneme girilir

Yasal takip süreci bu 7 günlük sürecin olumsuz neticelenmesi ile başlayacak olup banka tarafından avukata verilen dosya tüm belgeleri ile icra müdürlüğüne teslim edilecek ve onlar tarafından da gerekli süreç başlatılarak kişinin malvarlığı üzerinden gerekli tahsilat yapılacaktır. İhtiyaç kredisi alan kişiler genellikle maaş ve teminat olarak sundukları malvarlıkları üzerinden, taşıt kredisi ile konut kredisi alanlar ise alınan bu varlıkların banka tarafından satışının gerçekleştirilmesi ile borç tahsili yapılır. Tüm bunlar haciz ve icra süreçlerine maruz kalmış kişilere uygulanacak olan kanunlar dahilinde yapılabilecek işlemlerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Ne Kadar Ödenmezse İcra Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ