Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir? Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Yoğun hayat temposu içerisinde hayatı kolaylaştırıp daha az iş yükü getiren her sahada kullanılabilme özelliği ile de geniş bir kitleye sahip olan kredi kartları nakit sıkıntısı yaşayan kesimin yeni umudu haline geldi.

Bankalar çeşitli ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak müşterisine belli limite sahip kart tahsis ederler. Bu kart iki taraf arasında karşı tarafa kredi olarak yani kendi kullanabileceği satın alma gücü olan bir değeri belli bir bedel karşılığında (bu genellikle faiz olarak gerçekleşir)kullandırma halkının verilmesidir. Kredi kartları da diğer kartlarda olduğu gibi belli kullanım koşulları olan bir karttır. Yaptığınız alımlar karşılığında oluşan borçlarınızı ödemeniz gereken bir süresi, belli bir limiti, ödemelerdeki gecikme süresi ile orantılı faizi, ve  belli bir kullanım süresi vardır. Kartlardaki son kullanım tarihinin  yazılı olduğu yer kart numaranızın alt tarafında orta kısma yakın bir şekilde iki haneli ay ve yıl tarih olarak belirtilmiştir. Yıl kısmı senenin son iki hanesini göstermektedir. Kredi kartlarKredi Kartı Son Kullanma Tarihiındaki tarih kısmı kullanıcı açısından oldukça önemli bir konudur. Bu tarih tam olarak sonlanmadan bankaya kartınızı değiştirme talebinizi iletmelisiniz. Banka bu talebinizi inceleyip yeni kartı adresinize gönderecektir. Bankalar genellikle kullanım süresi dolan kartların yerine yenilerini yolluyorlar. Ancak kart kullanıcısı yine de durum takibi yapmalı ve süresi dolmadan yeni kart talebinde bulunmalıdırlar. Kredi kartınızı kullandığınız bir anda süresi dolmuş olması kartınızın bloke olmasına neden olacaktır. Karttaki blokajın çözülmesi ise banka şubeniz ile görüşüp kart blokajının verilecek yeni kartla çözümlenmesi şeklinde olacaktır. Bir başka olumsuz yanı da süresi dolmuş kartınıza ödeyeceğiniz kart aidatı olacaktır. Bankadan size gönderilecek yeni kartı kullanıp buna  ait kart aidatı öderken eski kart iptal edilmediği için onun için de aidat alınması gibi bir durumla karşılaşılabilir. Tüm bu sorunların önüne geçmek için kartınızın üstündeki son kullanım tarihine dikkat etmelisiniz.

Kredi kartlarının ön yüzündeki valıd thru nedir?

Kartınızın sağ orta kısma yakın bir yerlerde yer alan valıd thru türkçe çevirisi ile …. tarihine kadar demektir. Hemen altında kartın son kullanım tarihi gün ve ay olarak yer alacaktır. Birçok kart kullanıcısının ne anlama geldiğini bilmediği valıd thru kart kullanımı sırasındaki sıkıntılı durumların yaşanmaması için bilinmesi gereken önemli bir bilgidir. Kredi kartları likiditesi yüksek, alım satımların daha güvenilir kaynaklarla gerçekleşmesini sağlayan, nakit taşıma kaygısı yaşatmayan gündelik hayatın vazgeçilmez unsurları haline  gelmişlerdir. Kart kullanıcısı avantajları yanında dezavantajlarını da yaşamamak için dikkatli olmalı süresi dolan kartların yenisi geldiğinde eski kartı  kırıp yok ederek işe yaramaz hale getirmeli tedbir amaçlı da bankaya eski kartın iptali yönünde talimat vermelidir.

Bilinçli kullanılan kredi kartları kullanıcısına parasal işlemlerinizde yardımcı olacak ,sorunsuz bir kullanım sağlayacaktır.

 

 

)

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Bloke Kaldırma başlıklı makalemizde bloke kaldırma kredi kartı ve kredi kartı blokesi nasıl kalkar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. kerem dedi ki:

  benim kredi kartımda 10/27 yazıyor şuan kartımı kullanabilir miyim

  1. Boran dedi ki:

   Hayır

 2. Boran dedi ki:

  Benimkinde 06/33 yazıyor

BİR YORUM YAZ