Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartına Hapis Cezası Olur mu?

Günümüzde her yetişkinin kullandığı şeylerin listesi yapılsa en üst sıralarda göreceğimiz maddelerden biri kredi kartı olurdu herhalde. Neden? Çünkü kredi kartının sağladığı kolaylıklar inkar edilemeyecek ve görmezden gelinemeyecek kadar büyük. Ama bu kolaylıklarla beraber kredi kartı ne yazık ki zararları ve zorlukları da yanında getirmektedir. Ve kredi kardı sahibi olan herkesin de bildiği gibi “kredi kartı borcu” bir kabus kaynağıdır herkes için.

Ödemelerini uygun bir biçimde ayarlayamayan vatandaşların bu borca batmaları kaçınılmazdır. Ve bankalar da doğal olarak ne pahasına olursa olsun paralarını vatandaştan almak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Örneğin bir gün kredi kartı borcunuzdan dolayı arayan bankanın avukatı sizi dava etmekle tehdit edebilir. Hatta bu tehdit sizi hapse sokmaya kadar gidebilir. Fakat bu sadece vatandaşın gözünü korkutmak için yapılmış bir oyundan, düzenbazlıktan ibarettir. Peki nedir bu işin aslı? Bir TC vatandaşının kredi kardı borcundan dolayı hapse girmesi mümkün müdür? Belki eskiden böyle bir senaryo mümkündü, fakat günümüzde değil. Kredi kartından dolayı hapse girmek hiçbir TC vatandaşı için söz konusu değildir. Bunun için Anayasa’nın 38. maddesinin 8. fıkrasına göz atalım: “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz”. Kredi kartı borçları da sözleşmeden doğan bir yükümlülüktür.

Yani bu madde kredi kartı borçlarını da kapsamaktadır. Dolayısıyla bu maddede de gördüğümüz üzere, kredi kartı borcu yüzünden hapse girmek gibi bir durum asla söz konusu değildir. Yani eğer ödeyemediğiniz bir kredi kartı borcunuz var ise ve bir avukat tarafından bu tarz bir konuda tehdit edilirseniz, ona rahatça bu maddeden söz ederek hem kendinizi gereksiz laf kalabalığından kurtarmış, hem de içinizi bu konuda rahatlatmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon Çağrı Merkezi İletişim Numarası başlıklı makalemizde İş Bankası Müşteri Hizmetleri Telefon 0850 724 0 724 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ