Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartıyla Kira Ödemesi Yapılabilir mi?

2008 yılında çıkarak yürürlüğe giren 268 sayılı vergi usul kanunu tebliğine göre mesken ve işyeri kiralarının 500 lirayı aşması halinde banka kanalı ile ödemesinin yapılması gerekmektedir. Bu kanuna aykırı hareket edenler hakkında konutun işyeri veya mesken oluşuna göre ayrı ayrı cezai işlem uygulamasına gidilecektir.

Bu kanun maliye bakanlığı tarafından kiradan elde edilen gelirin kontrol altına alınması ve vergi kaçakçılığına konu edilmemesi adına yapılmıştır. Bankalar kira ödemesini banka kanalı ile yapan müşterilerine Kredi kartı veya kredili mevduat hesapları üzerinden ödeme imkanı getirmiştir. Kredili mevduat hesapları üzerinden kira ödemesi yapmak bankalar için daha tercih edilen  ile  bir uygulama iken kredi kartı üzerinden kira ödemesi yapılmasına bir iki banka dışında izİn veren banka bulunmuyor.

Kredi kartı ile kira ödemesinde prosedür ne şekildedir?

Kredi kartı ile yapılan kira ödemesi bankalar tarafından süreklilik arzederse kabul gören bir yöntemdir. Yani kira ödemenizi otomatik ödeme talimatına vermeli ve her ay alışverişlerde olduğu gibi ilgili süre dolduğunda karttan kesinti yapılarak kira ödemeniz bu kart üzerinden gerçekleştirilmeli . sadece parasal sıkıntı yaşadığınız dönemlerde karttan kira ödemesi yapamamaktasınız. Kredi kartı ile kira ödemesi yapıldığında kartınızın asgari tutarını ödeme gibi bir yanılgıya düşmemeniz gerekir. Zira ödemediğiniz borçlar zamanla  katlanacak ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bu nedenle kredi kartı ile kira ödemesi gerçekleştirme düşüncesinde iseniz bunu karşılayacak düzenli bir gelire sahip olmanız mağduriyet yaşanmaması adına önemlidir.

Kredi kartlarından kira ödemesi yapıldığında karta ait ücretler değişir mi?

Kart üzerinden yapılan kira ödemelerinde karta ait faiz ücreti, komisyon gibi ek maliyetler gerçekleşmez. Bankalar bu kartlarla kira ödemesine  izin verdiklerinde rekabet ortamı ile daha iyi başa çıkmayı ve kredi kartlarına yönelik elde ettiği ciroyu arttırma gayesindedir.

Kredi kartı ile kira ödemesine izin veren bankalar hangileridir?

Kira ödemesini müşterilerin vadesiz hesapları veya kredili mevduat hesapları üzerinden yapılmasına izin veren banka sayısı oldukça fazladır. İş bankası,teb,akbank,yapı kredi ve finansbank  bankaları müşteriye açılan özel hesaptan otomatik talimat ile kira  ödemesine izin verebilmektedir. Ancak bu bankalar kredi kartı ile kira ödemesine izin vermemektedir. Şu anda hsbsc bank ve Halkbankası otomatik talimat ile verilen kira ödemesini kredi kartı ile yapabilmektedir. Halkbankası paraf card ile herhangi bir sabit işlem ücreti veya faiz ücretine muhatap olmadan kira ödemelerinizi bu kart ile yapabilirsiniz. Yalnız sanal kart sahipleri veya ticari kart sahipleri kira ödemelerini bu kartlar ile yapamazlar.HSBC kredi kartı ile yapılan kira ödemelerinden nakit puan kazanabilme özelliğiniz de bulunmaktadır. Bu kart ile yapılan otomatik talimatlı kredi kartı kira ödemelerinden herhangi bir ücret kesintisi yapılmamaktadır. Halkbankasından  verilecek otomatik ödeme  talimatları şubelere giderek,HSBC bank’a verilecek olan talimatlar ise şubeler, banka iletişim merkezi, ve internet sitesi vasıtası ile yapılabilmektedir.

Bankalar kredi kartı ile kira ödemesi konusunda çekinceli davransalar da kredili mevduat hesapları ve Vadesiz mevduat hesaplarından yapılan kira ödemelerini kabul etmektedir. Kredi kartı ile kira ödemesi yapılabilen iki banka bulunmakta bu bankalara verilecek olan otomatik ödeme talimatı ile de  Kira ödemesi  herhangi bir ücrete tabi olmadan rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ