Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Kartıyla Taksitli Altın Alınabilir Mi?

Kredi kartı ile altın alımına getirilen 1 şubat tarihindeki yasağının amacı  pos tefecilerinin önünü kesmekti. Tefeciler Kredi kartı borcu olan kişilerin borçlarını ödeme karşılığında 12 ay taksitli altın veya cep telefonu konuşma dakikası satmış gibi gösterip haksız kazanç elde ediyorlardı

Altına getirilen kısıtlamadan sonra yine farklı yollara başvurularak bu satışı gerçekleştirmişlerdir. Altın satışı yapacak olan kişi kredi kartı komisyonculuğu yapanlarla veya kendi kurduğu sanal şirketlerden mobilya, beyaz eşya, hali gibi ürünleri satmış gibi göstermekte ve altına getirilen taksit yasağını örtülü bir şekilde delmektedir. Bu gibi suistimaller konu üzerinde yeni bir düzenlemeyi mecbur kılmış ve altına getirilen taksit imkanı yeniden gündeme gelmiştir.

Kedi kartlarına getirilen taksit kısıtlamasının temelinde cari açığın kapatılması amaçlanmış kişilerin uzun vadeli borçlanmaları yerine tasarruf yapmaları sağlanmaya çalışılmıştır. Cep telefonu, akaryakıt ,gıda  gibi pekçok  alımda taksit sınırlamasına gidilmiş, harcamalar daraltılmaya çalışılmıştır. Bu şekilde iç borç yükünde azalma yaşanması beklenmiştir. Fakat bu uygulama bazı taraflarca senetle alım yapılması şekline dönüşmüş ve yeni düzenleme ile altında uygulanan taksit miktarı 4 aya çıkartılmıştır.

Eski uygulama halk arasında mağduriyet yaşatmış mıdır?

Sünnet,nişan,düğün gibi çeşitli organizasyonlar için halk tarafından talep edilen altına getirilen kısıtlama alım gücü sınırlı kişilerin mağduriyetine  neden olmuştur. Bu kısıtın kaldırılması en çok bu kesimin memnuniyetine neden olarak alımın vadelendirilmesi kişilerin gelirlerinde yaşanan ani daralmaların önüne geçecektir

Ticari Kredi kartı olanlarda da Kredi kartı taksit kısıtlaması var mıydı?

Kredi kartlarına getirilen kısıtlama ticari kredi kartı sahibi olan işletmeler için geçerli olmamıştır. Yani onların alımlarına yönelik bir kısıtlama yapılmamıştı. Bu kart sahipleri altın alımlarında 9 taksit e kadar alım yapabilmekteydiler. Bu kısıtlama sadece bireysel kart sahiplerine ait olacak şekilde uygulanmaktaydı.

Yeni uygulama ile altına getirilen taksit miktarı ne kadardır ?

Taksitli altın satışı 2016 yılında tekrar gündeme gelmiş ve altın satışlarında 4 ila 6 taksit arasında değişen uygulamaya geçilmiştir. Pos tefecileri 4 taksit sınırlaması ile kredi kartı borç sahiplerine uzun vadeli satışlar yapamayacakları için bu kanun önlerini kesecek ve gerçek ihtiyaç sahibi kişiler de  tekrar getirilen taksit imkanı ile altın alımı yapabileceklerdir.

Altın alımına getirilen kısıtlama gayrimeşru yollara tevessül edilmesi ile sonuçlanmış alım ve satıma konu olan altın yerine kurulan paravan şirketler sayesinde  farklı bir eşya satışı şeklinde gösterilmiştir. Tüm bu olumsuzluklar ışığında yeni getirilen düzenleme ile altında kredi kartına  4 taksit imkanı kötü niyetli kişilerin önünü tıkamış gerçek ihtiyaç sahibi kişilerin de mağduriyetlerine çözüm bulmuştur .

 

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi 2016? başlıklı makalemizde Kredi notuna etki eden en önemli etmenler hangileri? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ