Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Affı 2016

Kredi ve kredi kartı borçlarına yönelik ödemelerin zamanında yapılmayışı idari ve yasal takip süreçlerini başlatıp kredi notu bileşenleri içinde en büyük düşüş yaşatan ödenmeyen borçları arttırarak kredi notunu eski hanelere çekmektedir. Kredi notu bankalardan talep edilen kredi başvurularını doğrudan ve birinci sırada etkileyen veridir. Kredi notu, kendisi için belirlenmiş bir skala olmamasına rağmen 1400 ve üstü puanın geçerliliği vardır ve bu puanın üzerine çıkan her seviye kredi başvurusuna olumlu etki eder özelliktedir. Hatta bazı bankaların sms üzerinden yapılan başvurulara verdiği olumlu cevaplar bu puan seviyesinin üzerinde yer alan ve kredi notunun üst seviyesi olan 1900 puan seviyesine yakın kişilere verilmektedir

Kredi notu 5 yıl süre ile kredi kayıt bürosu verilerin de muhafaza edilmekte ve bu süre içinde ödenmemiş olan borçlar kapatılsa bile bu süre dolmadan kayıtlardan silinmemektedir.5 yıllık süre içinde kredi ve kredi kartlarına yönelik borçlar ödenmezse 10 yıl süre ile kayıtlarda kalmaya devam eder. Bazı dönemlerde devlet tarafından kredi ve kredi kartı sicil affı çıkartılmakta ve 5 yıllık süre sona ermeden borçların silinmesi gündeme  gelmektedir.

Kredi sicil affı çıkmasının bankalarda yansıması nasıl olur?

Kredi sicil affının çıkmış olması geçmiş dönem tecrübelerine bakılarak değerlendirmeye alınırsa bankalarda olumlu bir tablo ortaya çıkarmamaktadır. Kredi kayıt bürosu verileri sicil affı çıkarıldıktan sonra geçmiş dönemlerde silinmemişi bu da yakın zamanda çıkarılması düşünülen sicil affı hakkında güvensiz bir ortamın doğmasına neden olmaktadır.

Devletin sicil affı ile borçlu kimselerden beklentisi nedir?

Devletin meclis kararıyla sicil affı çıkarması kredi kayıt bürosu kayıtlarında kredi ve kredi kartı borçlarından ötürü sıkıntı yaşayan kişilere umut olmaktadır. Çıkarılan kanunda affın geçerli olduğu süre içerisinde borçlu olan taraf tüm borcu ödeyerek kapatmalıdır .Borcun süresi içinde ödeniyor olması kara listede olan kişilerin sicil affından faydalanabilmeleri açısından önemlidir.

Geçtiğimiz dönemde çıkarılan sicil affı ile oniki milyon kişi bu kanundan istifade ederek affa uğramıştır. Kayıtların kredi kayıt bürosu kayıtlarında yer alışı bu kanunla ilgili kaygılara neden olmaktadır. Bilindiği gibi 5 yıl süre ile ödenmiş dahi olsa kredi ve kredi kartlarında yaşanan olumsuz tablo bu kayıtlarda yer almaktadır. Sicil affı tüm kayıtları sıfırlamayı ve bankalarla olan ilişkileri yeniden aktive etmeyi vadeden bir girişimdir Önümüzdeki dönemlerde çıkması beklenen bu kanunun beklentileri karşılaması borçları yüzünden bankalarla olan finansal ilişkileri durmuş olan kişilere umut olacaktır

Bir önceki yazımız olan Kredi burcundan dolayı takibe düşüldüyse neler yapılmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ