Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi notu hakkında bilmemiz gerekenler

Bankaların kredili ürünlerinden faydalanan her birey ve kurum kredi notu hakkında bazı bilgilere sahip olması gerekmektedir. Kredi notu KKB tarafından tutulmaktadır ve Findeks tarafından insanlara sunulmaktadır. Kredi notu raporları kişinin borçları ile ilgili davranışlarını çok detaylı bir şekilde sunmaktadır. Bankalarda bu kredi notu raporuna oldukça büyük önem vermektedir. Bu nedenle kredi notu hakkında bilmemiz gerekenler konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Eğer bankalarla ilgi hiçbir işleminiz olmamışsa, kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı kullanmamışsanız kredi notunuz sıfır olacaktır. Bu durumda kredili ürünlerden yararlanmak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Bunun içinde kredi kartı başvurusu yaparak düzenli olarak kredi kartı kullanıp eksiksiz ve zamanında ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kara listeye girmediğiniz sürece kredi notunuz ne kadar düşerse düşsüz yükseltme imkanınız vardır. Kredi notu yükseltmek için yapmanız gereken en önemli davranış gecikmede olan borçlarınızı kapatmak ve en az 6 ay düzenli olarak ödeme yapmaktır.

Kredi notu düşük olanların çoğu bankalardan kredi kullanamamaktadır. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmanız oldukça önemlidir.

Kredi notunuz en yüksek seviyede olsa dahi eğer geliriniz istediğiniz krediyi karşılayamıyorsa bankalar kredi vermeyebilir. Bu nedenle kredi notu her zaman tek başına yeterli olmamaktadır.

Kredi notunu geç ve eksik ödemler, yüksek borçlanma oranı gibi faktörlerin yanı sıra kredi arayışı da etkilemektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yaparken öncelikle kredi notunuzu öğrenmeli ve kredi notunuz kredi çekmek için yeterli bir puanda ise kredi başvurusu yapmalısınız.

Kredi notunuzu her zaman yüksek tutmanız bankalardan düşük faizli krediler çekme imkanını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenler her zaman kredi notunuzu yüksek tutmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede bir çok imkandan yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi notu neye göre belirlenir? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ