Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Bankalara olan borçlarınızın ödeme durumuna göre kredi notu puanınız şekillenmektedir. Bankalara yapacağınız başvurularda da bankalar sizlerin kredi notunuza göre incelemektedir. Bu durumda kredi notu hangi durumlarda düşer sorunuzun cevabını yazımızın devamını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Kredi notu puanının düşmesinin en büyük sebebi düzensiz ödemelerdir. Bankalara çeşitli borçlarınız olabilir. Bu borçlarında ödeme vadeleri olacaktır. Eğer siz borçlarınızı vadesinde ödemezseniz kredi notunuz düşmeye başlayacaktır. Özellikle bir aydan fazla ödeme yapmadığınızda kredi notunda yüksek düşüşler oluşacaktır. Bu nedenler her zaman ödemlerinizi zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. İnsanlar maddi sıkıntılar yaşadığında özellikle kredi kartlarının asgari tutarlarını ödemektedir. Kredi kartının ekstra borcunun tamamını ödemediğiniz durumlarda kredi notunuzda düşmeler oluşacaktır. Ödemelerinizi vade içerisinde yaparsanız bu düşüşler fazla olmayacağı için kredi notunuzda aşırı düşmeler olmayacaktır.

Kredi notunun düştüğü diğer birkaç unsur daha vardır. Kredi notu puanının hesaplanmasında varlıklarınız ve gelirinizde oldukça önemlidir. İşsiz kaldığınız ve üzerinizde bir banka borcu göründüğünde de kredi notu bu durumdan olumsuz etkilenerek düşecektir. Ancak borçlarınızı düzenli öderseniz işsizlik durumu kredi notunu fazla etkilemeyecektir.

Üzerinizde birden fazla kredi varsa risk durumunuz yükselecektir. İki kredi sizin risk gurubunuzda olmanız için oldukça yeterli bir sebeptir. Ancak kullanmış olduğunuz bu iki krediyi düzenli olarak öderseniz kredi notunuzda aşırı bir düşme görülmez. Ancak üçüncü bir kredi veya diğer ürünlerden yararlanmanız oldukça zor olacaktır.

Bunların yanı sıra fazla kredi başvurusu yapmanız ve bu başvuruların olumsuz olarak cevaplanması da kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Burada kredi notunuzun düşmesine en büyük sebep borçlarınızı zamanında ödememenizdir. Diğer sebepler kredi notunuzu düşük oranda etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Aralıkları Nelerdir? başlıklı makalemizde kredi notu 0-1900 ve kredi notu aralıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ