Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Hesaplanamadı Ne Anlama Geliyor?

Kredi notu, kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir hizmet olup kredi ve kredi kartı geçmişi olan kişilerin kredi notları hesaplanmakta daha önce böyle bir geçmişi olmayan kişilerin kredi notu hesaplanmamaktadır. Kredi notu,1 ila 1900 aralığında yer alan puan sistemi ile çalışmakta ,1400 ve üstü seviyeler bankalar tarafından kredi tahsisi açısından yeterli görülmektedir

Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan bilgiler bankaların hesap bilgilerini ilettiği banka müşterisi ile ilgili kayıtları içermektedir. Kişinin borçlarıyla ilgili disiplini, şu an kullanmakta olduğu krediler, kredi kullanım sıklığı kredi notuna etki eden öğelerdendir .Eğer kişi bankalarla bu anlamda hiçbir ilişki geliştirmediyse kendisine ait kredi notu hesaplaması da yapılamayacaktır.

 Kredi notu hesaplanamayan kişilerin Türkiye’deki durumu nedir?

Kredi kayıt bürosu tarafından yapılan açıklamalar ışığında başvuru yapan on kişiden birinin kredi notu hesaplaması yapılamamaktadır. Bu istatistiki verinin sunduğu rakamlar hiç kredi geçmişi olmayan veya yeterli kredi geçmişine sahip olmayan kişilere aittir.

Türkiye ortalamasında kredi notu kaçtır?

Kredi notundaki derecelendirme 1 ila 1900 aralığında yapılmakta 1900 seviyesine doğru yaklaşan her puan kredi notuna dair riski en aza indirmektedir.türkiyede hesaplanan kredi notu ortalama olarak 1200 seviyelerinde yer almaktadır. Bu ortalama gösteriyor ki kredi geri ödemelerinin zamanında yapılmayışı ve borçlanma tutarının yüksek oluşu bu sonucu doğurmaktadır

Kredi notunda sıkıntı yaşamamak için ne yapmak gerekir?

Kredi notu finansal hayatı düzensiz ve belli bir disiplin içinde gitmeyen kişiler için risk unsuru olmaktadır. Ödenmeyen ve gecikmeli olarak ödenen borçlar en büyük düşüşe sebep olmaktadır. Kredi notunu belirli dönemlerde öğrenerek durum takibi yapmak oldukça önemlidir. Kredi kayıt bürosunun daha önceden yalnız bankalarla paylaştığı bu bilgi artık herkesin erişimine açık hale getirilmiş ve isteyen dilediği anda kendisine veya bir başkasına ait olan kredi notunu öğrenebilmektedir.

Bazı kişilerin bankalarda hiçbir kredi ve kredi kartı geçmişine sahip olmayışı  veya bu hareketlerin yeterli düzeyde  olmaması kredi notunun hesaplanamamasına neden olmaktadır. Ufak limitli de olsa bir kredi kartına sahip olmak ve ödemelerini düzen içinde gerçekleştirmek kredi notuna etki ederek hesaplanamayan kredi notundan sizleri kurtaracaktır .

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu İstemeyen Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ