Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu İstemeyen Bankalar

Kredi notu, pekçok  banka ve piyasa koşullarında faaliyeti gösteren kurum ve işletme tarafından  talep edilen bir veridir .1 ila 1900 aralığında bir puanlama sistemi ile hareket eden kredi notu finansal hayatın gidişatı ve gücü hakkında bilgi vermektedir. Kredi notunun risk seviyesinin altında oluşu bilhassa bankalarla olan kredi ihtiyacını zora sokup nakit akışını engelleyecektir.

Kredi notu ile ilgilenmeyerek müşterilere kredi tahsisi yapan bankalar riski, geniş müşteri portföyüne sahip olup riski tabana yayarak oluşabilecek negatif durumu bertaraf etmeye çalışır. Bununla beraber bankaların kendi politika ve borç yönetimi ile ilgili geliştirdiği stratejileri de kredi notunun önüne geçebilmektedir. Müşteri bazlı düşünüldüğünde de müşterinin daha evvel banka ile olan ilişkileri ve bankada olan kredibilitesi kredi notu bilgisini ikinci plana atabilmektedir.

Hangi bankalar kredi notunda daha esnek davranır?

Finans Bank, ING Bank, Deniz Bank, ODEA bank, Al BARAKA Türk, Kuveyt Türk kredi notunun önüne sayılan türden öneme sahip politikaları koyarak kredi notu konusunda daha esnek hareket etmektedirler. Krediler bankaların lokomotif gücü niteliğinde olan kaynaklarıdır .ortada duran pastadan pay alma yarışında olan bankaların sayısı da gözönüne alındığında bazı bankaların biraz daha öne çıkmak için bazı taviz ve riskleri alıyor olması normal kabul edilebilir.

Bankalar hangi türden müşterilere yönelik kredi notu bilgisini istemez?

Daha çok aylık gelir konusunda sıkıntı yaşayıp çekeceği kredinin taksitlerini ödeyebilecek güce sahip olan müşteriler bankaların kredi notu istemediği kişilerdir. Bunlar genellikle banka ile daha evvel iş yapmış müşteriler olabileceği gibi ilk defa başvuruda bulunup gelire dair birtakım belgeleri sunmuş kişiler de olabilir.

Kredi notu, kişi ve kurumların finansal güvenilirliğini dair en doğru ve güncel bilgiyi vermesi nedeniyle pekçok kurum var finansal kuruluş tarafından talep edilen bir veridir. Kredi notu bilgisini istemeyen bankalar müşteri portföylerini kaybetmek istemeyen ve bankaları bünyesinde hesapları olan müşterileri ile aralarında oluşan güven bağı sebebiyle talep edilemeyebilmektedir.Bu oldukça istisnai bir durum olup aynı zamanda bankanın bu konuda geliştirdiği karar ve politikaları ile de yakından alakalı bir durumdur. Finans Bank, ING Bank, Deniz Bank, ODEA bank, Al BARAKA Türk, Kuveyt Türk kredi notu istemeyen ve daha esnek kredi politikaları geliştiren bankalardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ