Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir?

Pekçok kurum tarafından talep edile bir bilgi haline gelen kredi notu, güvenilirliğine dair oluşan kanıyı destekleyen en büyük etmen aylık olarak güncellenen ve en son gerçekleşen finansal durumu yansıtan bir bilgi olma özelliğindedir. Bankalar tarafından müşterilere ait gerçekleşen son finansal durum bankanın bağlı olduğu genel müdürlüklere rapor halinde bildirilir. Kredi kayıt bürosu da buradan aldığı bilgileri risk raporuna yansıtarak kredi notunun sürekli olarak güncelliğini korunmasını sağlar.

Kredi notu, Bireysel kredi kartı ve kredi kullanımları, banka hesapları, mevcut borçlar, kredi talepleri, kullanılan kredi tutarları ve sayıları gibi etmenlerden etkilenerek oluşan bir puanlama sistemidir. Kredi notunda yukarıda sayılan bir veya birkaç faktörde meydana gelen olumsuzluklar nedeniyle düşüş yaşanabilir. Bankaların kredi kayıt bürosu ile paylaştıkları bu bilgiler kredi notunda düşüş yaşatmakla birlikte ödemler konusunda titiz davranarak, Banka kaynaklarını tekrar aktif şekilde kullanarak bu durum aşılarak kredi notu tekrar artı hanelere çekilebilmektedir

Kredi notunda hangi tarihler arasında güncelleme yapılır?

Bankaların ay sonu itibariyle genel müdürlüklere yolladıkları raporlar kredi kayıt bürosuna iletilir ve yeni gelen bilgiler ışığında takip eden ayın onunda risk raporuna yansıtılmakta ve böylece kredi notu bilgisi de güncelliğini sürekli korumaktadır.

Güncellemenin yapılmadığı anlaşıldığında neler yapılabilir?

Son finansal durumun risk raporu ve kredi notunda değişiklik yapmadığı fark edildiğinde çalışılan bankanın şubesine giderek duruma itiraz edilebilir. Yetkili ile yapılan görüşmeler neticesinde itiraza ait bir referans numarası verilir ve bu numara da risk raporunda yer alır. BÜ numara 11 harf ve sayıdan oluşmaktadır. Ayrıca yapılan itiraz sırasında kayıt referans numarası da istenmektedir.

Güncellemeye ait itiraza red cevabı alınmasını  sonuçları nelerdir?

Kredi notuna yönelik itirazınızın olumsuz değerlendirilmesi kredi notuna olumsuz yansıyabilir. o nedenle bunun yerine kredi notunuzu arttırma yönünde yapılacak girişimler kredi notunu düzeltme yönünde işe yarayacaktır.

Kredi notu ile ilgili güncellenen bilgiler işlemin gerçekleştiği ayı izleyen aynı onuncu işgününe kadar kredi kayıt bürosunun risk raporu ve kredi notu bilgilerine yansıyacaktır. Bunun için bankanın bağlı bulunduğu genel müdürlüklere ilettiği raporlar baz alınmakta ve bu bilgiler ışığında güncellemeler yapılmaktadır. Güncellemelere itiraz yine iş yapılan banka şubesi aracılığı ile yapılmaktadır. İtiraza karşı alınacak red cevabının kredi notuna olumsuz yansımaları iyi düşünülmeli  ve Kredi notu ile ilgili varsa olumsuz finansal durumlar bunlar bertaraf edilmeye çalışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Olursa İyi demektir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ