Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Kaç Olursa İyi demektir?

Kredi notu 1 ila 1900 aralığında olan bir puanlama sistemi ile hareket eden ve yine kendi içinde belirli puan aralıklarında olan kredi notları için çok kötü ve çok iyi sınıflandırması yapılabilmektedir. Kredi notu ortalama olarak 1400 ve üstü seviyelerde olduğunda banka ve finans kuruluşları tarafından olumlu kredi notu olarak değerlendirilir.

Kredi notu,1ila 700 aralığında ise çok kötü 700 ila 900 aralığında ise kötü 900 ila 1500 aralığında ise orta 1500 ila 1700 aralığında ise iyi 1700 ila 1900 aralığında ise çok iyi kredi notu olarak değerlendirilir. Kredi notunun 900 ila 1500 puan aralığında olan kısmı riskliden iyi kredi notuna doğru gitmekte ve finansal kuruluşlar ila bankalar tarafından yapılan kredi başvuruları pozitif şekilde değerlendirilir .

Kredi notu kötü olan birinin kredi alabilme ihtimali nedir?

Bilhassa kredi ve kredi kartı ödemelerinde yaşanan sorunlar kredi notuna olumsuz olarak  yansıyan ve en büyük yüzdeye sahip olan dilimdir. Bu ve diğer etmenlerde yaşanan negatif durumlar kredi  notunun risk seviyeleri içinde kalmasına neden olarak bankalardan alınacak kredi onayına etki eder. Fakat bazen bankalarla olan ilişkilerin boyutu ve kişinin bankada olan kredibilitesi kredi notunu bir nebze geri planda bırakabilmektedir. Kişinin aldığı borcu ödeyebileceğine dair oluşmuş bir kanı ve bu kanıyı destekler gelir ve teminatlar sözkonusu ise bankanın ikna süreci hızlı işleyecektir.

Kredi notu düşük olan biri notu artırma yönünde neler yapabilir?

Kredi notunda ki düşüşten dolayı kredi kullanımı yapamayan veya istediği miktarda kredi onayı alamayanlar kaybolan güven ortamını tekrar aynı kaynak üzerinden yeniden tesis ederek oluşturabilir. Yani banka kaynaklarının geri ödemesinde yaşanan sorunlar nedeniyle kredi notunda ortaya çıkan düşüş yine banka ürünlerinin aktive edilmesiyle aşılabilmektedir. Vadeli ve vadesiz hesap açılışları, otomatik ödeme talimatlı faturalar, eft ve havale işlemleri, ufak limitli kredi kartı kullanımı, bankalardan alınacak kredi ödemelerinin süresinden önce yapılması  gibi taktik uygumlalar ile kredi notu arttırılarak kredi başvurularının önünde oluşan engel ortadan kaldırılabilir.

Kredi notu, Türkiye ortalamasında 1200 civarındadır ve bu seviye çoğu banka tarafından olumsuz kredi notu olarak değerlendirilmektedir. Kredi notunun arttırılmasına yönelik birkaç uygulama devreye sokularak kısa süre içinde kredi notu arttırılabilir. Bu seviyeyi 1400 ve üstü rakamlara taşımak kredi onayı yönünde tarafınıza olumlu yansıma yapacaktır. Kredi notu, verilen kaynağın geri ödemesinde akıllarda oluşacak soruları bertaraf eden bir veridir ve bu notu istenilen seviyede tutmak oldukça önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi notum 0 ne yapmalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ