Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi notu nasıl hesaplanıyor?

Findeks notu diğer adıyla kredi notu veya kredibilite notu kendisine has bir algoritma ile hesaplanarak puan sistemine dönüştürülerek birçok kullanıcı tarafından rahat ve kolay anlaşılır hale getirilmiştir .1 ila 1900 aralığında verilecek olan puan 1900 aralığına yaklaştıkça maksimum puan değerlendirmesi yapılır ve uzun vadeli düşük faizli kredi kullanım imkanına sahip olunabilir.

Bankalar tarafından  aylık olarak tutulan müşterilere ait veriler ay sonlarında buradan alınarak Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine gönderilir. Kredi kayıt bürosu da bu verileri kendine has hesaplama metoduyla rakamsal değerlere çevirir ve alınan puanın miktarı Kredi başvurularında birinci sırada değerlendirmeye tabi tutulur.

Kredi notuna etki eden faktörler yüzdesel olarak nelerdir?

1. % 30 bireysel kredi ve kart ödeme performansı
2. % 25 mevcut hesap ve borç durumu
3. %20 yeni kredi arayışı
4. % 15 kredi kullanım yoğunluğu
5. % 10 diğer etmenler

%30’luk payla kredi ve kredi kartı ödeme performansı birinci derecede önem ve etkiye sahip olarak kredi notuna etki ediyor. Bu durumda süresi içinde ödemesi yapılmayan hatta bu nedenden ötürü takibe alınmış olan kişiler bu borçları yüzünden kredi notunda en büyük düşüşü yaşarlar.1.ve 2.sıradaki borç durumu ve ödeme performansı sebebiyle sorun yaşayanlar bu durumu düzeltmek adına bankalarla durdurulmuş olan ilişkiyi tekrar aktive ederler. Bunu banka ürünlerini kullanarak  ve zamanında ödemeleri gerçekleştirerek yaparlar. Bankalardan sürekli yeni kredi arayışına girmek yani bir bankaya kredi başvurusunda bulunup bu kredi onaylanmadığında başka bir bankaya başvuruda bulunmak kredi notunuzu düşüren bir sebep olacaktır.O nedenle kredi başvurusu öncesinde kredi notunuzu öğrenmeli yeterli seviyede değilse kefil, gelir belgesi, üzerinize kayıtlı bir mülk bankaya teminat olarak sunulması  için hazır edilmelidir.4.sırada yer alan kredi kullanım yoğunluğundan banka kaynaklarını çok sık kullanan kişiler anlaşılmalıdır. Bu kadar sık kullanılan kaynaklar akıllara finansal yapıda meydana gelen bir bozulma ve sorunu getirir. Banka kaynakları hiçbir zaman kenarda dursun bir gün lazım olur mantığıyla alınmamalı, ihtiyaç ortaya çıktıkça başvurulan bir yol olmalıdır.5.sıradaki diğer etmenler ise; bunlar dışında kalarak kredi notuna etki eden diğer faktörler kastediliyor.

Hangi puan aralıkları risklidir veya değildir?

Kredi notu 1-500 arasında kalanlar en kritik seviyede bulunup kredi çıkabilme ihtimali en zayıf olan grup bu gruptur.  500-800 arası ise yine düşük bir puan değerlendirmesinin yapılacağı fakat belirtilen teminatlar sayesinde  yani ,kefil ve ipotek mekanizmaları ile kredi alınabilir. 800-1100 arası bir seviye riskin biraz daha düştüğü fakat hala tam güven ortamının oluşmadığı puan seviyeleridir. Bu noktada da yine kefil ve ipotek yoluyla kredi kullanımı yapılabilir.1100-1400 seviyesi kritik seviyenin en aza indiği  1350 -1400 seviyesine doğru gelindikçe daha olumlu yaklaşımların gerçekleşmesi kuvvetli bir ihtimaldir. 1400 ve üzeri puanda olanlar finansal geçmişi düzgün kişiler olarak istedikleri bankadan olumsuz yanıt korkusu olmadan  kredi başvurusu yapabilirler.

Kredi kayıt bürosu, risk merkezinden aldıkları verileri  özel bir hesaplama metoduyla işleyerek puan haline getirir ve kullanıcıya sunar. Risk raporunun özeti mahiyetinde olan kredi notu kişinin güncellenmiş verileri ile şu anki finansal durumunu yansıtan oldukça değerli bir göstergedir. Findeks notu artık sadece bankalar tarafından değil, cep telefonu alımında, senetle beyaz eşya alımında, ev ve araba kiralarken dahi bu nota bakılmaktadır.O nedenle kredi notunu her zaman yüksek tutmak hayatın içinde sizlere  finansal kolaylık sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hesaplanmamış Sıfır Kredi Notları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ