Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, kurumların ya da bireylerin finans kuruluşlarıyla yaptıkları ekonomik ilişkiler sonucunda ortaya çıkan bir puan değerlendirme sistemidir. Kredi notuna göre kurum ya da kişiler özellikle bankalardan kredi çekebilir, kredi kartı başvurusu yapabilir ya da diğer ekonomik işlemlerde bulunabilir. Kredi notu 0 ile 1900 puan aralığından bir not olmakla beraber kişinin ekonomik durumunu bankalar açısından gösteren bir ölçüttür. Peki, pek çok banka işlemlerinde karşımıza çıkan bu kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi Notunu Öğrenmenin Yolları

Özellikle banka müşterilerinin kredi taleplerinin olumlu karşılanması adına bankalar tarafından dikkate alınan ilk ve tek unsur kişinin kredi notudur. Kredi notuna göre kişiye kredi çıkabiliyor, miktarı ya da vadesi gibi detaylar şekilleniyor.

Kredi notu; bankalar tarafından kurulan Findeks adlı şirketin banka müşterilerinin, bankalarla yaptığı her türlü ekonomik işlemlerinin kendi süzgecinden geçirerek kişiye verdiği not baremidir. Müşteriler Findeks resmi sitesine üye olarak internet aracılığıyla kredi notlarını öğrenebiliyor. Kredi notunu öğrenmek için öncelikle Findeks tarafından belirtilen ücret ödeniyor ve kişinin bankalarla olan ayrıntılı hesap dökümleri karşısına çıkıyor.

Ayrıca kredi notunu öğrenmek isteyen banka müşterileri bankasına başvurarak kredi başvurusunda bulunarak da kredi notunu öğrenme imkanı buluyor.

Kredi Notu Ayrıntıları

Kredi notu en az 0 puan, en yüksek de 1900 puan alan bir değerdir. Genellikle bankalar tarafından 1600 ve üstü puanlar çok iyi olarak nitelendirilip müşterinin pek çok ekonomik talebi karşılanıyor. Kredi notunun bu kadar önem arz ettiği bir durumda kredi notunun yüksek tutmak için müşterileri yapması gereken temel birkaç şey bulunuyor. Öncelikle müşteri bankalardaki kredi ve kredi kartlarını zamanında ödeyip aksatma yoluna gitmemelidir. Farklı bankalarda bulunan borçlarını tek bir bankada toplaması da ayrıca kişinin kredi notunu yükselten bir etki yapıyor.

Bir önceki yazımız olan Finans Günlüğü Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde findeks, findeks kredi puanı sorgulama ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ