Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notları, bu güne kadar pek çok defa bankalar tarafından vatandaşları değerlendirmek için kullanılan bir sistemin çıktılarıdır. Kredi notunun diğer isimleri, kredi skoru ya da kredi puanı olarak da bilinir. Bu puanlar, aslında kişilerin finansal geçmişlerinin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan somut verilerdir. Yani bankalar ve finans kuruluşları, vatandaşları değerlendirirlerken, bu verilere göz atarlar. Peki, bu veriler nasıl oluşur?

Kredi Notu Oluşumu

Kişinin bankaya olan borçları, bankadan çekilen kredi miktarları, geçmiş dönemlere ait olup da ödenen kredi borçları, söz konusu borçların nasıl ve ne şekilde ödendiği, kişinin geliri, kişinin ikametgâh adresi, kişinin kredi kartları ve bu kartlardan doğan borçlarını nasıl ödediği gibi bilgiler, kredi notunu oluşturmaktadır. Bu not ya da puan, kişinin bankalara karşı ne derece güvenilir olup olmadığına işaret etmektedir. Eğer kredi notu olumlu ise bankalar bu kişi ile çalışmak ve bu kişiye kredi vermek isterler. Ancak söz konusu not düşük ise, yani bankaların kişiye çok da güvenemeyeceğini göstermekte ise, kişiye kredi ürünü çıkmayabilir. Bu ve benzer nedenlerden dolayı da kişilerin bankalardan kredi ürünü kullanıp kullanmamaları şekillenmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi notları derecelendirilirken, kişilerin güvenilirliklerine bakıldığı belirtilmişti. Eğer kişinin kredi notu yeterli olumlulukta değil ise, kişinin kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Bunun için de birkaç yöntem bulunmaktadır.

Öncelikle kişinin, olabildiğince borçsuz kalması gerekmektedir. Borçlarını bir şekilde ödeyerek borçlarından kurtulan kişilerin kredi notları da yükselecektir. Bunun dışında, yine aynı mantıkla, kişinin bankalara kredi borcu ya da kredi kartı borcu varsa, derhal bu borçlar da temizlenmelidir. Ancak bu şekilde, kredi notu için temiz ve düzgün bir başlangıç yapılabilmektedir.

Diğer taraftan, kredi notunun yükselmesindeki borç ödeme istikrarı göz önüne alındığında, kişinin ufak çaplı bir kredi kartının arada bir kullanıp da hesap kesim tarihinden hemen sonra bu borcunu ödemesi de kişiye artı olarak yansıyacaktır. Bu nedenle de böyle az limitli bir kredi kartı arada bir kullanılabilir ve tam zamanında borç ödeme işlemi yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Kurtaran Hesap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ