Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi not bizim bankalar ile olan ilişimizi puanlayan bir sistemdir. Bankalar bir kişinin ödemelerine ne kadar sağdık olduğunu kredi notu ile öğrenebilmektedir. Kredi notu ne zaman yenilenir konusunda ise sizlere gerekli bilgileri bu yazımızda vereceğiz.

Kredi notu sürekli güncellenen bir yapıya sahiptir. Örnek olarak kredi borucunuzu bir gün dahi geciktirdiğinizde bu kredi notu sistemi tarafından fark edilmektedir. Gecikme süresine göre de kredi notunda doğru orantılı düşüşler meydana geliyor. Ayrıca kullandığınız krediler arttığında da kredi notu sizleri risk gurubunda görüyor. Notunuz düşmese bile tekrardan bir kredi kullanmanız oldukça zor bir hal alıyor.

Kredi notu ne zaman yenilenir sorusuna cevap herkes için farklıdır. Çünkü ödeme vadeleri sizin kredi notunuzun yenilendiği zamanlardır. Ödeme vadelerinizde göstermiş olduğunuz davranışlar sizin kredi notunuzu etkileyecektir. Eğer kredi notunuz düşükse ve notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle ödenmemiş borçlarınıza sonra da gelecek ödeme vadelerinize çok önem vermeniz gerekmektedir. Geçmiş ödenmeyen borçlarınızı ödedikten sonra kredi notu bir anda yükselmez. Kredi notunun yükselmesi için gelecek vadelerinizi düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. En az 3 ay düzenli ödeme sonrasında kredi notunda fark edilebilir artışlar meydana gelecektir. Düzenli ödemelerinizi devam ettirdikçe de kredi notunu yükselmeye devam edecektir.

Ödemelerinizde oluşabilecek herhangi bir aksaklık kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle bankalara borçlanırken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Borçlanmada vadeyi iyi ayarlamanız ve gelirinize göre ödeme seçeneklerinden faydalanmanız gerekir. Ödemelerinizde sorunların çıkmaması için ikinci bir kredi veya kredi kartı için dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde maddi durumlarınızda yaşayacağınız sorunlar karşısında ödemelerinizi düzenli yapamayabilirsiniz. Bu durumda sizin kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Kredi notunuzu tekrardan yükseltmek içinse ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmeye başlamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Düzeltilir? başlıklı makalemizde kredi notu düzeltme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ