Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi notu neden düşer?

Kredi notu özellikle bankalara ödenmesi gereken kredi ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi nedeniyle düşüşe geçer. Kredi notu düşüşüne neden olan farklı bileşilenler vardır fakat içlerinde %30’luk paya sahip olan en büyük etmen borçların süresi içinde ödenmemesi gelmektedir. Borçlara yönelik sadık müşteri profili çiziyor olmak sağlam finansal yapının en büyük işaretidir .Bu tip müşteriler  bankaların kaynak kullanımı bakımından olumlu yaklaştığı başvurularını olumlu değerlendirdikleri kişilerdir.

Kredi notu düşüşü yaşayan müşterilerin ödenmemiş borçlar nedeniyle not durumlarına etkisi % 30 olacak, şu anki borç durumları ile hesaplar %25,yeni kredi arayışı içinde olmak %20,kredi kullanımının sıklığı %15,ve diğer faktörler de %10 etki gösterecektir. Görüldüğü gibi bankalardan sürekli kredi talebinde bulunmak ve bu kredi arayışının sıklığının yoğun olması bu kişilere yönelik finansal yapının sağlıklı işlemediğine dair birtakım emareler ortaya koyacak ve bu da kredi notu üzerinde negatif etkide bulunacaktır. Fatura ödemeleri ile banka üzerinden yapılan kira ödemesi gibi gider kalemlerinin zamanında yapılmayışıda kredi notuna olumsuz tesir edecektir.

Kredi notunu yükseltme yönünde neler yapılabilir?

Kredi notu bu sayılan faktörler nedeniyle düşüşe geçmiş mevcut güven ortamı zadelenmiştir.Dolayısıyla aynı ortamın yeniden inşası bu faktörlerin tersi doğrultusunda hareket ederek sağlanacaktır. Kredi notu, aylık olarak bankalara sunulan veriler ışığında şekil aldığından tekrar banka kaynaklarının aktif şekilde kullanılması negatif durumu pozitif noktaya getirme yönünde etki yapacaktır.

Kredi kayıt bürosunda yer alan bilgiler ne kadar sürede silinir?

Özelikle şu bilinmelidir ki kredi notu verileri kredi kayıt bürosunda kapanmış olan borçlar da dahil olmak üzere 5 yıl süre ile saklanır.Yani,borcu ödedim kaydım silindi diye düşünmek yanlış olacaktır. Bu kayıtlar bu süre sonuna kadar herkesin bilgisine açık olacaktır. Ayrıca hala ödenmemiş borçlar da varsa bunlara ait kayıtlar 10 yıl süre ile kalarak herkesin erişimine açık olacaktır.

Kredi notu 500 civarında olan birinin kredi notu nasıl düzelir?

Bu not sahibi kişi, ödenmemiş borçları varsa hesabının bulunduğu banka veya farklı bir bankada borçları, yeniden yapılandırma yönünde başvuruda bulunarak faiz ve vade süresi daha uygun olan ödeme seçeneği ile tüm borçlarını kapatmalıdır. Tüm borçların kapatılmasının ardından yine aynı bankada vadeli, vadesiz açılacak hesaplar ile düşük limitli kredi kartı başvurusu, otomatik ödeme talimatlı faturalar, vade süresi kısa olan kısa vadeli kredi başvuruları gibi vasıtalar ile finansal aktivite tekrar canlandırılmalıdır .Bu not düzeyinde olan birinin ödemeler konusunda göstereceği titizlik de bir o kadar önemlidir. Kullanılacak olan kredi kartının son ödeme tarihi gelmeden ödemesinin yapılması, dönem borcuna ait olan tutarın hepsinin ödenmesi önemlidir. Kredi kullanımlarında da yine vade süresi dolmadan taksitlerin yatırılması önem arzeder.

Kredi notu hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek olan önemli bir veridir. Elbette finansal hayatı aktif olan iş adamları açısından daha büyük bir önemi vardır. Bu kişilerin sadece kaynak kullanımları ile ilgili değil çek ödemeleri ile ilgili konulara da özenli yaklaşmaları gerekir. Karşılıksız çek verilmesi gibi durumlara muhatap olmanında kredi notu üzerinde negatif etki yapacağı unutulmamalıdır. Kredi notu, sayılan nedenlerden ötürü düşüş yaşayıp bankalarla olan ilişkilerinizi ters yönde etkileyebilir. Bu durumu lehinize çevirmek gelişen durumları bertaraf edecek banka ürünlerini devreye sokmakla çözülebilecektir.

Kaynak : https://www.kredinotu.org

Bir önceki yazımız olan Risk raporu nedir? Kredi notuna etkisi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Onur Salih dedi ki:

    Kredi kartı borcumu 1 ay ödeyemedim diye kredi notumu düşürmüşler. Acaba kredi notumu tekrar nasıl eski haline getirebilirim?

BİR YORUM YAZ