Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Nedir?

Eğer kredi çekmek istiyorsanız fakat kredi notunuz düşük olduğu için çekemiyorsanız. Doğal olarak kredi notu nedir diye soruyorsunuzdur. Tüm finansal geçmişin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesine ve bunun sonucunda oluşan puanlama sistemine kredi notu deniliyor. Elde edilen bu puanlama sistemi kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli bir ücret karşılığında veriliyor.

Olası Risk Durumu Çıkartılıyor

Sizin kredi notunuza göre bankalar öncelikle olası risk durumunuzu çıkarıyor. Çıkartılan risk durumuna göre bankaların çoğunluk kısmı finansal taleplerinizin değerlendirilmeye alınıp alınmaması konusunda ortak bir karara varıyor. Bu sistem sayesinde bankalar kredi notu düşük olanları değerlendirmeye almıyor ve personelden tasarruf ediyorlar.

Kredi Notu Puanları

1-699 arası en riskli durumdur. 700-1099 arası ise orta riskli olmakla beraber, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 çok iyi olmak üzere ayrılıyor. Sistem tamamen bundan ibaret ve kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzun en az orta riskli olması gerekiyor. Eğer kredi notunuz sıfır olarak gözüküyorsa, bu durum bankalarla hiç çalışmanızın olmadığı anlamına geliyor. Fakat bazı durumlarda bankalar size notunuz düşük olsa

Kredi Notu Dışında Değerlendirilen Faktörler

Kredi notu, kredi değerlendirmesi için her ne kadar önemli bir faktör olsa bile, bunun yanında farklı etmenler ile de kontrol ediliyor. Bazen kredi notunuz iyi olsa bile bankalar olumsuz yanıt verebiliyor. Veya düşük olsa bile olumlu yanıt verebiliyor. Bu durumun sebebi aylık geliriniz, borcunuz ve aylık taksit durumlarınız ile alakalıdır. Bunun yanı sıra eğer memursanız veya bankada çalışıyorsanız, kredi çekeceğiniz zaman notunuz düşük olsa bile size olumlu cevap verilebiliyor. Fakat belirttiğimiz gibi geliri düzenli olan kişilere daha çok onay çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ