Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi notu neye göre belirlenir?

Bankaların sürekli belirttiği kredi notu neye göre belirlenir konusunda sizlere gerekli bilgileri bu yazımızda sunacağız. Bu bilgilere göre kredi notunuzun hangi durumlarda yükseldiğini ve düştüğünü öğrenebilirsiniz.

Kredi notu neye göre belirlenir sorusunun en önemli cevabı bankalara olan ödemelerdir. Bankalara kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı ürünleri nedeni ile borçlu olabilirsiniz. Bu ürünlerinde belirli ödeme vadeleri bulunmaktadır. Bu vadelerde ödemlerinizi düzenli bir şekilde yaptığınız sürece kredi notunuz yüksek olacaktır. Eğer ödemelerinizde aksamalar oluşuyorsa kredi notu da düşecektir. Buradan anlaşıldığı gibi kredi notu puanlama sisteminin en çok önem verdiği ödeme davranışlarıdır. Ödemelerinizde oluşan bütün sorunlar kredi notunuzu etkilemektedir.

Ödeme davranışının yanı sıra kredi notu borçlanma oranına ve ürün adedine de dikkat etmektedir. Geliriniz burada belirleyici özelliktir. Gelirinizin çok üzerinde kredi kartı veya kredi kartı varsa, birden fazla kredi kullanmışsanız bu durumda kredi notunu şekillendirmektedir. Buradaki verilerek göre kredi notunuz yükselir veya düşer. Bu nedenle borçlanmalarınızı her zaman gelirinize uygun olarak gerçekleştirmelisiniz. Orta gelirli kişilerin ikiden fazla kredi kartı kullanması ve bu kredi kartlarını limitlerinin çok yüksek olması risklerini de artıracaktır. Aynı şekilde bu durum krediler içinde geçerlidir.

Yaş faktörü de kredi notunun şekillenmesine bir etkendir. Bilindiği gibi bankalar belirli bir yaş sonrasında kişilere kredi vermemektedir. Bunun nedeni kredi risklerinin yüksek olmalarıdır.

Bu unsurların yanı sıra kredi arayışı da kredi notunu düşük düzeyde etkileyebilmektedir. Sürekli olarak kredi başvurusu yaparak sürekli ret cevabı almak kredi notunuzda bir olumsuzluk teşkil etmektedir. Bu nedenle her zaman kredi notu sorgulama işlemini yaparak kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Eğer kredi notunuz kredi çekebilir durumda ise kredi başvurusu yapmanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir? başlıklı makalemizde kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ