Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Sorgulama Aşaması

Borç ödeyebilirlik performansını gösteren kredi notu kredi başvurusunda bulunan kişinin banka ve finans kuruluşları tarafından görülen resmidir. Kredi başvurusunda bulunulan banka sizi bu not üzerinden değerlendirmeye alacak vade ve kredi miktarı kredi notunun seviyesi ile orantılı olarak artış veya azalış gösterecektir.

Kredi notu puanlama sistemi şeklinde olup risk raporu olarak bilinen en fazla beş yıllık finansal  akışın özeti niteliğindedir. Bu raporda grafiksel olarak iniş ve çıkışlı haller görünebilir. Buradaki hareketler kredi notunu etkileyerek kişinin bir yıl içinde borç ödeyebilirlik durumunu ortaya koymaktadır. Kredi notu bankalarla olan ilişkisi aktif olan kişilerin daha çok ihtiyaç duyduğu bir veri olup sık sık kontrolünün yapılması kredi notunun dengede tutulması açısından önemlidir. Kredi kayıt bürosunun burada ki verileri herkese açık hale getirmesinden sonra isteyen kişiler findeks üzerinden üye kaydı yaptırarak kredi notunu öğrenebilir. 1 İla 1900 arasında yer alacak kredi puanınız bankalar için 1400 seviyelerinden sonra risk faktörünün ortadan kalkmaya başladığı bir noktadır. Dolayısıyla  finansal performansınızı bu seviyenin üzerinde tutmak kredi temininde oldukça işinize yarayacaktır.

Kredi ödeme performansımızı nasıl öğrenebiliriz?

Findeks’e üye kaydı yaptırdıktan sonra birkaç farklı araç üzerinden bu not öğrenilebilir.Bunlar;cep telefonu ile sms yollayarak, findeks üzerinden sorgulama yaparak, bankalar kanalı ile öğrenilebilir. Dilerseniz findeks mobil uygulamasını cep telefonunuza indirebilir ve istediğiniz an risk raporu, çek raporu ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findekste yer alan paket uygulamalarından almak istediğiniz hizmet türüne uygun paketi tercih ederek finansal gidişatınızı sürekli kontrol edebilir ,destek uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Kredi notu öğrenme ücretli bir uygulama mı?

Kredi notu, bilgisini edineceğiniz kaynağa göre değişen fiyat uygulaması mevcuttur. Findeks üzerinden yapılan sorgulamada risk raporu için 3.5 kredi notu için 4 lira ödenir. Gsm operatörleri üzerinden yapılacak olan sorgunun ücreti 3 liradır. Bankalar kanalı ile öğrenilecek olan kredi notu ücreti ise 9 liradır.

Findeks notu hangi süreler içinde güncellenir?

Bankalar tarafından  müşterilere ait olan hesaplardaki değişiklikler bir ayın sonunda risk merkezine iletilerek kayıt altına alınır. Risk raporu, çek raporu, kredi notu aylık olarak  bankalardan gelen veriler ışığında güncellenerek yeni halini alır.O nedenle bu verilerin aylık olarak takibi güncel durumunuzu tespit açısından oldukça önemlidir. Kredi notunuz kredi kayıt bürosu tarafından özel matematiksel  sistem ile puanlama şekline dönüştürülür.

Kredi notu sorgulamasını herkes yapabilir mi?

Kredi kayıt bürosu tarafından 2014 yılından itibaren herkese açık hale getirilen kredi notu sisteme kayıt  yaptıran herkes tarafından talep edilmesi halinde öğrenilebilir .Bir başkasına ait olan kredi notunu da öğrenebilirsiniz ancak karşı tarafın bu notu görmenize izin veriyor olması gerekir. Başkasına ait kredi notu öğrenme talebiniz gerçekleştiğinde  notunu öğrenmeyi istediğiniz kişinin telefonuna onay mesajı gelecektir. Bu mesaja evet şeklinde yanıt verilirse karşı tarafa ait kredi notunu öğrenebileceksiniz. Kredi notu emlak, beyaz eşya, araba kiralama işi ile uğraşanlar tarafından da talep edilen bir bilgidir. Özellikle emlakçılık sektöründe evi kiralayan kişi hakkında Kredi notu sorgulaması yapılarak kirayı düzen içinde ödeyebilirlik durumu ölçülür.

Kredi notu kredi talebinde bulunacak kişinin kullanacağı krediyi ödeyebilirlik durumunu gösteren bir veridir. Bankalarla olan ilişkinizi ,kullandığınız banka kaynaklarına ait borçları ödeme tarihleri içinde ,ödeme tutarları ile orantılı  şekilde  yaparak iyi tutabilirsiniz. Bu olumlu seyirden kredi notunuz pozitif yönde etkilenecek bir sonraki kredi veya kredi kartı talebiniz kabul görerek onaylanacaktır

 

 

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonundan Kredi Notunu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ