Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notu Sorgulama

Bankalarla olan finansal geçmiş aylık olarak bildirimde bulunulan risk merkezine iletilir ve kredi kayıt bürosunun özel metotlarla hazırladığı kredi notuna dönüştürülerek kredi notu bilgisine ihtiyaç duyan herkesin erişimine açık hale getirilir. Sürekli güncellenen bilgiler sayesinde notun güvenilirliği bir hayli yüksektir ve nota erişim birkaç farklı yolla mümkün olabilmektedir. Sms, internet, mobil uygulama, banka şubeleri bu yollardan birkaçıdır.

Findeks notu, kredi notu gibi isimler alarak bankalarla olan geçmişi özel verilerle not sistemi haline getiren veya kişinin gelecek dönemde borç ödeyebilirlik performansını geçmişe dair grafiksel verilerle analiz etme imkanı sağlayan risk raporu ile mümkün olabilmektedir. Kredi notu bugün pekçok alanda ihtiyaç duyulan ve talep edilen bir beridir. Başta kredi talebi olmak üzere, beyaz eşya ,mobilya, cep telefonu operatörleri, emlakçılar bu nota dair bilgiyi talep etmektedirler. Kredi notu, risk seviyesi olan 1400’ün üstünde olduğunda bankalar ve diğer kurumlar tarafından güvenle bakılan kişi konumuna gelirler.

Kredi notu sorgulaması nasıl ve ne şekilde yapılır?

Kredi notu sorgulamasını yapacağınız yollardan bir tanesi findeks ’in kendi sitesi üzerinden üyelik gerçekleştirerek olacaktır. www.findeks.com.tr adresinden bireysel veya ticari üyelik gerçekleştirerek kredi notumuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca cep telefonundan sms, cep telefonlarına indirilecek mobil uygulama ve banka şubelerine giderek te notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu sorgulaması yapmanın maliyeti nedir?

Kredi notunun internet adresinden yapılmasının 4 TL’lik maliye vardır. Ayrıca risk raporu da alınmak isteniyorsa bunu da 3.50 TL ödeyerek alabilirsiniz. Paket uygulamalar içinden hangi hizmeti tercih ediyorsanız onu satın alarak kredi notunu öğrenmeyi daha kolay hale getirebilirsiniz .Cep telefonu operatörleri vasıtası ile kredi notu öğrenmek için Riskim’ yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazabilir yada vergi kimlik numarasının son 4 rakamını yazarak 4552’ye göndererek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu hizmetin ücreti  2 ila 3 lira civarındadır .Banka şubeleri vasıtası ile kredi notu öğrenme  9 TL ücret karşılığında olmaktadır.

Kredi notu sorgulaması kredi notunu olumsuz etkiler mi?

Kredi notunun sorgulaması Kredi notu üzerinde olumsuz etki yapmaz.Finasal gidişatın ayda bir kez alınarak durum takibi yapılması önemli ve alınacak tedbirler açısından olumlu olacaktır.

Kredi notu sorgulaması çeşitli vasıtalardan biri kullanılarak sorgulanıp öğrenilebilir. Kullanılan vasıtaya göre ödenecek ücret farklılık arzedecek kredi kayıt bürosuna üyelik gerçekleştirilmeden bu hizmetten faydalanmak mümkün olamamaktadır. Kredi notu günümüzde finansal itibarın bir göstergesi olarak ortaya çıkmakta ve pek çok kurum tarafından da talep edilmektedir. Kredi notunun takibi önlem alma ve mevcut durum üzerinde hakimiyet kurarak iyileştirmelerin yapılması için önemlidir.

Detaylı bilgiye https://www.kredinotu.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Findeks Nedir, Hangi Hizmetleri Vardır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ