Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim ?

Kredi notunuzu öğrenerek, kredi başvurusunda bulunduğunuz bankadan çıkacak sonucu analiz etmeniz daha kolay hale geliyor. Öncelikle kredi notu öğrenmek ücretli bir işlemdir. Kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayacak aracı kuruluşlar bulunur. Bu kuruluşlara belirlenen miktarı ödeyerek kolay bir şekilde internet üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bilindiği gibi kredi notu KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından tutulmaktadır. Bankalar KKB aracılığı ile kredi başvurusu yapmış müşterilerinin kredi notunu öğrenmektedir. KKB ilk zamanlarında kredi notu öğrenme işlemi için sadece bankalara destek vermekteydi. Ancak günümüzde bireysel olarak yapılan başvurular sonucunda da kişiler kredi notunu öğrenme işlemini gerçekleştirmektedir.

KBB ile kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız https://www.findeks.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Findeks, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur. Sisteme giriş yaparak kredi notunuzu, risk raporunu, çek endeksini ya da çek raporunu inceleyebilirsiniz.

Kredi notunuzu KKB aracılığıyla öğrenebileceğiniz gibi bankalar sayesinde de öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemini müşterilerine sunan bazı bankalar mevcuttur.

Banka aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız; istediğiniz bankanın şubesinden ya da internet şubesinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şubeden yapacağınız başvurularda bankanın ilgili bölümüne dilekçe vermeniz yeterli olacaktır. Eğer internet şubesini kullanarak kredi notunuzu öğrenecekseniz, bankanın internet bankacılığı sitesine girerek ilgili bölümden başvuru yapmanız daha kolay ve kısa bir şekilde gerçekleşecektir. Bankalar kredi notu öğrenme ücreti olarak 5TL ücret almaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan En hızlı kredi notum nasıl yükselir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ