Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi notunun sıfır olması ne anlama geliyor?

Başta bankalar olmak üzere piyasa içerisinde  hareket eden pekçok kurum ile para döngüsünün geliştiği her türlü finansal ilişki için kredi notu önem arzetmekedir.İnişli çıkışlı bir yapıya sahip kredi notu varsa bu; parasal ilişkilerin stabil seyretmediğini, bazı zamanlar ödenmeyen borçlar nedeniyle sıkıntılı bir dönem bazen de rahat bir ödeme sürecinin geçirildiğini ifade eder.

Kredi notu, kişinin borç ödeyebilirlik durumu ile finans kuruluşlarıyla olan ilişkileri özetler mahiyette olan bir veridir. Kimse ödemeler dengesi bozuk  ve sürekli cari açık içerisinde olan biriyle ekonomik ilişki geliştirmek istemez.O nedenle kredi notu eksi seyreden kişilerin notu artı hanelere çekecek uygulamaları bir an önce devreye sokması gerekir.

Kredi notunun olması gereken seviyesi nedir?

Aslında not için belirlenmiş olan seviye bankalar için kırılma noktasını da ifade eder .Bu seviyenin altında yer alanların borç yönetimi konusunda sıkıntılı oldukları düşüncesi hakimdir .1400 ve üstü seviyeler güvenilir bir yapıya işaret etmekte olduğundan puanı bu ve buna yakın bölgelerde tutmak sağlam finansal yapı imajı açısından önemlidir.

Sıfır kredi notunun anlamı nedir?

Kredi notu 1 ila 1900 aralığında seyreden bir yapıdadır. Sıfır kredi notu özellikle bankalarla kredi ve kredi kartı gibi banka ürünleri kullanım neticesinde ödemelerde yaşanan olumsuzlukları ifade eden bir terimdir. Bu kredi notu, daha çok süresi içinde ödenmeyen borçlar nedeniyle icra ve haciz gibi süreçlerin ortaya çıkması sebebiyledir. Onun dışında karşılıksız çek ve senet gibi kıymetli evraklar ile ödenmeyen faturalar, vergiler de kredi notuna negatif etki eden faktörlerdendir.

Kredi notu sıfır olan birinin kredi alabilme imkanı nedir?

Düşük kredi notuna sahip birinin bankalarla iyi ilişkiler geliştirmesi zordur. Ama bazı müşteri portföyü geniş bankalar riski tabana yayarak düşük kredi notuna sahip kişilere de kredi verebiliyorlar. Tabi sıfır kredi notu oldukça riskli bir durumu ifade ettiğinden bankalardan olumsuz geri dönüşler almak kuvvetli bir ihtimaldir. Bu durum da bozulan dengeleri yeniden inşa etmek adına mevcut durumu rehabilite etmek geekir.Bu Banka ürünlerini yeniden aktif ve etkin bir şekilde kullanarak gerçekleşir. Vadeli, vadesiz hesaplar, otomatik ödeme talimatlı faturalar, para transferlerinin banka üzerinden yapılışı, borçların vade süresi bitmeden ödenişi, limiti düşük kredi kartı kullanımı gibi ufak adımlar bozulan dengeler üzerinde etkili olabilecek türden adımlardır.

Kredi notu ödenmeyen borçlar nedeniyle mi düşüktür

Asıl neden bu olmakla beraber;

Bireysel Kredi veya Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı %30

Mevcut Hesap ile Borç Durumu %25

Yeni Kredi Arayışı %20

Kredi Kullanım Yoğunluğu %15 oranında etkilemektedir.

Kredi notu ekonomik performansı ortaya koyan değerli bir veridir. Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan bu veri, aylık olarak bankalar tarafından gönderilen bilgilerin işlenip özel hesaplama metoduyla puan haline getirilmesi ile elde edilir. Düşük kredi notu, bilhassa ticari hayatı aktif kişileri zora sokacak ,nakdi kaynak ihtiyacını bloke edecektir. Bu noktada mevcut durumu iyileştirici adımların atılması kaçınılmaz bir hal almaktadır

Bir önceki yazımız olan Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ