Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Krediler, nakit sıkıntısı yaşanan dönemde bankalardan sağlanan geri ödemesi kredinin türüne bağlı olarak değişen likit banka kaynaklarıdır. Kredi temininde finans kuruluşunun sağlanan kaynağın geri ödemesini garanti altına alabilmek için talep ettiği birtakım teminatlar  olacaktır .

Bunlar, kişilerin kişisel mülkiyetinde olan birtakım varlıkların sunumu şeklinde olacağı gibi varsa sağlam bir kurumda çalışan veya maddi açıdan alınan kredinin geri ödemesine yeter ekonomiye sahip biri de olabilecektir. Adına kefalet sistemi de denen bu uygulama da kefil olan kişi asıl borçlunun bankadan alınan borç ödenmediğinde asıl sorumlu kadar yükümlülük altında olan kişidir .

Kefilliğin finansal yapıya olumsuz etkileri nelerdir ?

Kefil olan kişi bilmelidir ki ödemede yaşanan aksamalar bankanın kendisine rücu etmesine ve borç tahsilini yürüteceği haciz ve icra süreçleri üzerinden tahsil etmesine neden olacaktır.

Bankalar kefil olunan kredileri de kişisel sorumluluk alanında görmekte ve kişinin bankalarla olan şahsi kredi işlemleri dışındaki işlemleri de kredi başvurusu sırasında değerlendirmeye almaktadır.

Kredi referans sistemi tüm bankaların bilgisine açık bir sistem olduğu için finansal durumda yaşanan olumsuzluklar anında buradan takip edilmek de ve kefil sorumlulukları dahilinde başvurulan kredi miktarını azaltma veya onay vermeme yoluna bankayı itmektedir.

Kefil olan kişinin dikkat etmesi gereken konular neler?

Kefil olan kişi yukarıda anlatılan bilgiler ışığında finansal yapısında ortaya çıkacak olumsuzlukları dikkate almalı ve ona göre bir karar geliştirmelidir

Kredi sözleşmesi  yapılırken sözleşmenin bir nüshasını talep etmelidir. Bu şekilde herhangi olumsuz bir durumda  elindeki kredi sözleşmesi kendisi için önemli bir belge niteliğinde olacaktır.

Eş rızası olmadan kefil olunur mu?

2012 yılında yürürlüğe giren borçlar kanunu ile eş rızası olmadan kredi sözleşmesi, kira kontratı, senet  gibi hukuki sonuç doğuracak işlemler eş rızası olmadan yapılamamaktadır. Yapılması halinde hukuki açıdan hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu muvafakat yazılı bir şekilde gerçekleşmeli ve kredi sözleşmesi imzalanmadan veya imzalanma anında yazılı olarak verilmelidir.

Kredilerin asıl borçlu tarafından ödenmemesi halinde önce borçlunun şahsi teminatları (ev,arsa,dükkan, maaş gibi..)üzerinden tafsilat yapılmaya çalışılır. Eğer bu kaynaklar üzerinden bir sonuca ulaşılamazsa kefil olarak gösterilen kişiye rücu edilerek borcun tazminine çalışılır. Kefilin bu olumsuz durumdan en çok yara aldığı nokta finansal geçmişine ait bilgilerin yer aldığı kredi notunun kefil sorumluluğu nedeniyle düşme eğilimine geçmesidir. Bankalar kişilerin kendilerine yaptıkları kredi başvurularını değerlendirirken bu noktaya da dikkat etmekte bozuk finansal yapı neticesinde kredi onayı vermemektedirler.

Bir önceki yazımız olan Maaşta İcra Varken Diğer İcralar ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ