Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Sicil Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

 

Kredi notu, tüm bankalarla yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı işlemlerini gösteren bir puan tablosudur. Kredinizi ödeyip ödeyemediğiniz ya da hangi aralıklarla ödediğiniz kısacası yapmış olduğunuz tüm ödeme planlarınızı bu puan tablosunda görmeniz mümkün. Oluşturulan bu kredi notu Merkez Bankası tarafından saklanmaktadır. Ülkemizde bankalar kredi ya da kredi kartı başvurusunu onaylamak için kişinin kredi notuna bakmaktadır. Bankalardan kredi almak için kredi notumuzun düşük olmaması gerekir. Aksi taktirde kredi verilmez ya da verilen krediler yüksek faizli olarak verilir.Bu yüzden kredi notu bu gibi işlemlerde en önemli kriterlerden biridir.

Kredi notunuzu öğrenmenin birçok yolu mevcuttur. İlk olarak kredi notunuzu kredi kayıt bürosu(KKB)’ndan öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için KKB’ ye üye olunması şarttır. Bu sistemde kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. KKB sisteminin yanı sıra kredi notunuzu banka şubelerinden ortalama 10-20 TL arasında fiyatlarla da öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığından da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz fakat bu işlemlerde de bankalar 5 TL gibi bir ücret almaktadır.

“ Kredi Kayıt Bürosunda bulunan tüm bilgilere findeks platformu aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Kişi findeks sistemine kaydolarak bu bilgileri öğrenebilir. İnterrnetten www.findeks.com adresine giriş yapılarak açılan ekrandan findeks kredi puanı sorgulama işlemi için anında öğren yazan kısma tıklamak gerekir. Açılan sayfaya Tc kimlik numarası yazılarak kredi puanınızı ilk sefer ücretsiz öğrenmeniz mümkündür. Ancak ikinci ve daha sonraki sorgulamalarda 4 TL ücret alınmaktadır. İkinci ve daha sonraki sorgulamalarda alınacak olan 4 TL ücret sorgulama yapan kişinin kredi kartından çekilecektir. Bu sitenin kullanımı gayet kolay ve güvenilir olduğundan üye olmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede Kredi Kayıt Bürosundaki bütün bilgilere, hızlı kolay ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz. “

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Notu Öğrenme Sistemi Findeks başlıklı makalemizde findeks, findex kredi notu ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hulusi Hamarat dedi ki:

    Kredi sicil sorgulama

BİR YORUM YAZ