Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi siciliniz düzgün değilse bu sorunu ortadan kaldırmadan bankaların ürünlerinden faydalanmanız oldukça zordur. Kredi sivili nasıl temizlenir konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler ile durumunuzu düzeltebilirsiniz.

Öncelikle kredi sicilinizde kara listeye girmişseniz bu durum düzeltilmesi en zor olan durumdur. Çünkü bir kere kara listeye girdiğinizde bu listeden çıkmak yani kredi sicilini temizlemek için oldukça uzun bir süre beklemeniz gerekmektedir. Genel olarak kara listeden çıkma süresi 5 yıldır. Kara listeye girmiş ve bütün borçlarını ödemiş biri 5 yıl sonra tekrardan bankaların ürünlerinden faydalanabilmektedir. Ayrıca borçların tamamen ödenmesi sonrasında devlet kredi sicil affı çıkardığında da erkenden kara listeden çıkabilirsiniz.

Bankalara olan borçlarınızdan dolayı kredi siciliniz bozulmuşsa bu durumu düzeltmek mümkün. Kredi sicilini temizlemek için öncelikle üzerinizde görünen ve zamanında ödenmemiş bütün borçları ödemeniz gerekmektedir. Üzerinizde görülen gecikmedeki borçları ödemedikçe hiçbir şekilde kredi siciliniz temizlenemez. Bu nedenle öncelikle borçlarınızı ödemeniz oldukça önemlidir.

Kredi siciliniz düzenli ödemeler ile düzelmektedir. Bu nedenle ödeme vadesi gelmeyen borçlarınızı ödemeniz sizin için sorun olabilir. Çünkü tamamen borcu ödedikten sonra düzenli ödeme görünmeyecektir bu da kredi sicilinizin hızlı yükselmesini engelleyecektir. Yapmanız gereken gecikmedeki ödemelerinizi ödedikten sonra vadesi gelen ödemelerinizi zamanında yapmaktır. Bu şekilde artık ödemelerini düzenli bir şekilde yapan birey olacaksınız. Böylelikle kredi siciliniz her geçen gün daha iyi hale gelecektir. Yapacağınız en az 6 ay düzenli ödeme sonrasında tekrardan banakların ürünlerinden faydalanabilecek seviyeye gelebilirsiniz. Kredi sicilinin daha hızlı bir şekilde temizlenmesi için bankalara otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Kredi kartı veya vadesiz mevduat hesabına bu talimat verebilir. Bu faturalarınızı düzenli ödediğinizde de kredi siciliniz bu durumdan olumlu bir şekilde etkilenir. Kredi sicilinizi düzelttikten sonra bu sicili korumak için ödemelerinizi her zaman düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Neden Sigorta Yaptırmalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ