Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredi Taksitleri Gecikirse Ne Olur ?

Bankalardan ihtiyaçların karşılanması için alınan kredileri geri ödeyemediğiniz durumlarda neler olur ? Kredi borcunuzu mümkün olduğunca zamanında ödemeye çalışın. Kredinin ödenmesi gereken taksitlerin gecikmesi durumunda imzalanan sözleşmedeki  prosedürler yerine getirilir.

Kredi taksitinin son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda gecikme süreci başlar. Gecikme üzerinden 3-4 gün geçtikten sonra banka size e-mail, sms ya da telefon yoluyla ulaşıp uyarıda bulunur ve borcunuzu ödemenizi ister. Bu uyarı süreci 1 ay boyunca yani diğer taksit gününe kadar belli aralıklarla devam eder. Burada herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır  fakat bir günlük gecikmeniz bile kredi kayıt  bürosuna bildirilir. Bu da kredi notunuzun düşmesine ve ilerleyen dönemlerde sorun yaşayabileceğiniz anlamına gelmektedir. 2. taksit ödeme günü geldiğinde ve hala bir önceki taksidinizi ödemediğiniz durumda da banka tarafından aranmalar ve bilgilendirme süreci devam eder. Gecikme faizi ve yasal yaptırımlar uygulanır. ilk olarak  kişinin mahkemeye verilmesi ve buna bağlı olarak gerçekleşen  haciz işlemleri. 2 aylık net gecikmenin ardından 3. taksidin de gününde ödenmemesi durumunda banka size yazılı ihtar gönderir ve yasal süreç başlamış olur. Bu durumda gecikme faizi dışında size gönderilen belgeler vb. diğer masraflar da hanenize yansır ve banka sizden bu masrafları talep eder. Eğer bu süre zarfında bir anlaşmaya varılmazsa dosyanız avukata verilir. Bu süreçten sonra kişi kredi işleminden dolayı Merkez Bankası’nın Kara Liste olarak ifade ettiği listeye alınır.

Özetle ifade etmek gerekirse cezai yaptırımların olmaması için borcunuzu 90 gün geçmeden ödemeniz gerekmektedir . Aksi taktirde kara listeye girmeniz durumunda 5 yıl boyunca hiçbir kredili hizmetten faydalanamazsınız. Bunun yanında bir günlük gecikme  bile  kredi notunuza etki eder.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım ? başlıklı makalemizde borç transfer kredisi, kredi kartı ödemezsem ne olur ve kredi kartını ödeyemiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ