Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yasal Kanuni Takip Süreci

  • 04 Ocak 2016
  • 2.846 kez görüntülendi.

Finansal kaynak sıkıntısı yaşayan kişi ve kurumlara ihtiyaçları dahilinde bankalar tarafından kullandırılan krediler ,süreleri içinde ödemeleri yapılmadığında kişi ve kurumlar hakkında yasal takip süreci başlatılıp, kredi sicil  kayıtlarının tutulduğu kredi kayıt bürosu tarafından  kara listeye alınırlar.

Bankalar kredi kartlarının son ödeme tarihi geçirildiğinde 15 günlük ek süre tanınır. Bu süre geçtikten sonra banka, kartı kullanım dışı bırakır.90 gün içinde minimum ödenmesi gereken tutar ödenmediğinde banka idari takip sürecine girerek kart kullanıcısına, borcun 7 gün içinde ödenmesi için ihtarname çeker. Müşteri bu ödemeyi kabul ederse  yeni bir ödeme planı hazırlanıp kart kullanıcısına iletilir. Bu süreye kadar olan temerrüt faiz işlemeye devam eder. Banka müşterisi bu ödeme planını kabul ederse haciz durumu meydana gelmeden mevcut borç ödenir. Eğer bu aşamalar takip edilmeyip borç ödemesi yapılmaz ise bu aşamada yasal takibe girilerek dosya avukata devredilir. Yasal takip sürecinde iken avukat kanalı ile de anlaşma sağlanamazsa temerrüt faiz ,dava ,dosya ,avukat masrafları ve haciz ile mevcut borçlar içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bir de kredi kayıt bürosu tarafından müşteri kara listeye alınarak diğer bankalardan kredi veya kredi kartı kullanımı imkansız hale gelecektir. Kredi kayıt bürosu banka müşterilerinin kredi sicillerini ayrıntısı ile kayıt altına alıp tutan bir yapıda olduğundan idari ve yasal takip süreçleri de buraya anında yansıyacak ve diğer bankalar tarafından da görülebilecektir.

Yasal takip sürecinde neler yaşanır?

Yasal takip süreci içinde iken haciz işlemi gerçekleşirse bu, kişinin mülkünde bulunan ve  yaşamını asgari düzeyde sağlayacak eşyaların haciz konusu dışında kalarak  diğer eşyalar üzerinde haciz uygulaması gerçekleşir. Kişinin maaşı, ev ,araba, arsa gibi malları hacze konu olabilmektedir. Kredi ve kredi kartları kullanımı gelir ile orantılı şekilde edinilmeli, vade ve son ödeme  zamanları titizlikle takip edilerek  gereksiz borç yükünün altına girmekten uzak durulmalıdır.

Kredi kartları ,nakit taşıma sıkıntısına çözüm olacağı gibi nakit çekim, ürünlerin taksitlendirilmesine imkan tanıma, borç öteleme gibi çeşitli avantajları vardır. Krediler ise finansal açıkları kapatacak nakit imkanı sağlayan banka ürünüdür. Her ikiside ödeme zamanları aksatılmadığında fayda maksimizasyonu sağlanabilecek kaynaklardır. Banka ile sürekli kredi ilişkisi içinde olanlar sicili olumsuz etkileyecek olan yasal ve kanuni takip sürecine gitmekten imtina etmeli ödemelerini düzenli ve zamanlı yapmalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Tarımsal Yatırım Kredileri başlıklı makalemizde tarımsal kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ