Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredili Hayvan Nasıl Alınır?

Hayvancılıkla uğraşan veya hayvanlardan ele edilen ürünleri işleyerek kazanç elde etme gayesi taşıyan işletmeler için devlet tarafından sunulan krediler Kosgeb ve ziraat bankası tarafından üreticilere verilmektedir. Bu kredi ve hibe uygulamalarından yararlanabilmek için üreticinin belirli şartları yerine getirmesi istenir.

Kosgeb tarafından verilen hibe ve yardımlar 30.000 liraya kadar hibe kredi ve 70.000 liraya kadar da faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Kosgeb tarafından verilen bu kredi hayvan alımı için kullanılamaz. Bu kredi işletmesini kurup faaliyet halinde olan veya yeni bir işletme kurma aşamasında olan kişinin uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılarak belirlenen kurs saatlerini doldurması neticesinde alınacak olan sertifika ile kosgeb veri tabanına kayıtlarını yaptırarak iş projesi oluşturmaları şeklinde gerçekleşir. Oluşturulan bu iş projesi ile hayvan alımı dışında kalan örneğin; yem makinesi, süt saklama tankı, süt sağma makinası alınabilir

Ziraat bankasının hayvan alımındaki şartları nelerdir?

  • Hayvan alımı için başvuruda bulunanlar, belirtilen hayvan alım miktarından aşağıda veya yukarıda bir sayıda hayvan alamazlar
  • Dana,keçi,koyun,hindi,kaz,tavuk,civciv,hindi,at,manda,inek,bıldırcın, kuzu. Alımı için kredi sağlanır.

Ziraat bankasından alınacak olan bu kredide kosgeb desteğinde olduğu gibi bir uygulama yok. Bu bankanın diğerlerinden farkı düşük faizli kredi uygulaması yapıyor olmasıdır. Ziraat bankasının; büyükbaş süt hayvancılığı kredisi, büyükbaş besicilik kredisi, büyükbaş besicilik kredisi kapsamında işletme giderleri, küçükbaş süt hayvancılığı kredisi, küçükbaş besicilik kredisi, küçükbaş besicilik kredisi kapsamındaki işletme giderleri, damızlık süt sığırcılığı kredisi, damızlık düve yetiştiriciliği kredisi, damızlık etçi sığır yetiştiriciliği kredisi, damızlık kanatlı yetiştiriciliği tavukçuluk kredisi, damızlık kanatlı yetiştiriciliği kapsamındaki yatırım kredisi, damızlık kanatlı yetiştiriciliği kapsamındaki işletme kredisi gibi kredi kapsamına aldığı hayvancılık modelleri vardır.

Bu sayılan hayvancılık türlerinden birini yapmak istiyorsanız gerekli belgeleri hazırlayarak en yakın bir ziraat bankası şubesine gitmeniz gerekiyor. Bu belgeler şunlardır;

  • Çiftçi kayıt sistemine kayıt olduğunu gösterir belge(çiftçi belgesi)
  • Tapu kaydı, kira kontratı gibi belgelerle tarımsal işletmesini belgelemek
  • Kullanılacak kredilere karşılık gösterilebilecek teminatlar bankaya ibraz edilmelidir
  • Nüfus cüzdanı
  • İşletmesi bilanço usulüne göre defter tutan yerlerin son üç yıla ait olan gelir tablosu ve bilançoları

Bu belgeler ziraat bankasının internet sitesi vasıtası ile  duyurduğu temini gereken belgeler olup  yapılan hayvan kredi başvurusunda talep edilecektir.

Kredili hayvan alımı devlet tarafından desteklenmekte ve kosgeb ve devlet bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat bankası vasıtası ile kredi talebi olan müşterilere tahsis edilmektedir. Kosgeb hayvan alımı dışındaki uygulamaları desteleyerek hibe ve faizsiz kredi kullanım imkanı sağlarken Ziraat bankası düşük faizli kredi ile hayvan alımı da dahil diğer giderleri finanse edebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Finansbank Su Ürünleri Kültür Balıkçılığı Kredisi başlıklı makalemizde balıkcılık kredisi, finansbank tarım kredisi ve Su Ürünleri kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ