Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredim Varken Tekrar Kredi Çekebilir Miyim?

Kullanımda olan bir krediniz varken ikinci bir kredi kullanımı için başvuruda bulunduğunuzda bunun bankalar tarafından olumlu karşılanması için birtakım şartları taşımamız gerekecektir. Bunlardan en önemlisi kullandığınız kredinizin ödemelerini süresi içinde yapıyor olmamızdır. Bu sizin ödemeler konusundaki düzen ve ciddiyetinizi gösteren önemli bir işarettir. Tersi bir durum yaşandığında yani ödemeler düzensiz ve icra gibi ciddi durumlarla da karşılaşıldıysa o zaman ikinci bir kredi talebi olumsuz değerlendirilecektir.

İkinci kredi talebi ilk kredinin çekildiği ilk bankadan talep edilebileceği gibi farklı bir bankaya da kredi başvurusunda bulunulabilir. Ancak ikinci kredi talebinde bulunulan bankaya yapılan başvurularda ilk kredinin ödemesini yapmak için başvuruda bulunduğunuzu belirtirseniz krediye ait işleyecek faiz üzerinden yıllık olarak %10 ile %20 arasında indirim hakkı kazanılır. Bankalar ilk kredinin ödemesini yapabilmek için ikinci krediyi vermekte zorluk çıkarmaz ,çünkü; asıl amaç para satmaktır ve geri dönüşü olacak bir parayı vermekte çekinceli davranmayacaklardır.

Bankaların kredi temininde dikkate aldığı kriterler nelerdir?

  • Üzerinizdeki ipotekler.
  • Kredi geçmişiniz.
  • Düzenli Ödemeleriniz.
  • Kredi Notunuz.

Kredi başvurularında kredi üst limit belirlemesi nasıl yapılır?

Kredi başvurusu sırasında bankalar sizden gelir beyanı isteyecektir. Kendi geliriniz ve  hane halkına ait olan gelirler toplamı bankadan talep edeceğiniz kredi miktarını belirleyecektir. Kredi başvurularında kredi onayı verilecek olan toplam tutar gelirin 3/1’i kadardır. Fakat bazı bankalarda daha esnek bir uygulama yapılarak bu sınırın üzerine de çıkılabilmektedir.

Kredi türleri arasında farklı limit belirlemeleri var midir?

Konut ve taşıt kredilerinde daha üst limit belirlemeleri yapılırken ihtiyaç kredisi gibi kredi gruplarında daha alt limit uygulamaları yapılmaktadır. Konut ve taşıt kredilerinin bankalar açısından kredi geri ödemesi anlamında daha kolay geri dönüşleri olabiliyorken ihtiyaç kredilerinde belli bir çekince vardır. Konut ve taşıtlar bu kredinin geri ödemesinde yaşanan zorluklara  karşılık gösterilebildiği için üst limit uygulaması bu kredi gruplarında yapılırken ihtiyaç kredilerinin ödemesinde sorun yaşandığında siz,maaşınız,haciz ,kefil gibi süreçler bankaları sıkan ve uğraştıran süreçler olacaktır.

İkinci kredi başvuruları sırasında ilk kredi ve diğer krediler ile ilgili ödeme geçmişi ve buna bağlı olarak oluşan kredi notunuz birinci sırada yer alacak gelir durumunuzda yine kredi miktar ve onayına etki edecektir. İkinci kredi başvurularında ilk kredinin ödenmesi amacıyla kredi talebinde bulunulduğu belirtilirse kredi faiz oranlarında azalma ve onay sürecinde hız yaşanacaktır. Bunun için ikinci kredi başvurusu sırasında ilk krediye ait bilgi ve belgelerinde iletilmesi önemlidir. Bankalar arası faiz oranları değişiklik göstereceğinden ön araştırma yapmak önemlidir. İstenirse internet üzerinden online kredi başvurusunda bulunarak şubeye gitme derdinden kurtulunabilir.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ