Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredimi Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Çeşitli ihtiyaçlar için bankalardan temin edilen krediler ödemelerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle zora girerek banka ile aranızda sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Ödenmeyen kredi borçlarına banka tarafından işletilecek faiz borcun giderek katlanmasına neden olacak bunun yanında düşen kredi notu ilerleyen dönemlerde yapılacak olan bir kredi başvurusunun da olumsuz neticelenmesine neden olacaktır.

Tüm bu negatif durumların önüne geçebilmek için kredi borcunuz sıkıntıya girdiğinde 60 gün içinde borcun yapılandırma başvurusu için bankalarla talep ettikleri faiz oranları ile ilgili irtibata geçmek gerekir. Bankalar her ne kadar borcunuzun yasal takip sürecine girmesinden sonra bu başvuruları değerlendirme anlayışındaysa da yapacağınız kredi başvuruları kendileri tarafından dikkate alınarak neticelendirilecektir.

Borç yapılandırması için izlenecek yollar nelerdir?

Borç transferi noktasında yapılacaklardan biri  Borçlarınızın transfer edileceği bankanın kredi borcunuzun olduğu bankadan daha düşük faiz oranı ile size yapılandırma fırsatı sağlaması olacaktır. Bu ortam oluşturulmazsa borcun daha da katlanacağı bir durum ortaya çıkabilir.

Bankalar kredi katı borçları veya kredi borçları için farklı yollar izlerler.Örneğin;kredi kartı borçlarının bir kısmını kendi bankalarına transfer etmelerine izin verirken kredi borçlarının tamamının transfer edilmesini isterler. Bir de kredi borçlarından taşıt ve ihtilaç kredilerinin transferine konut ve kredili mevduat hesaplarına yönelik yapılacak transferlerden daha sıcak bakarlar. Bu her banka için geçerli olmayan fakat çoğu bankada uygulama alanı bulan bir durumdur. Bunda konut kredilerine uzun vadeli kredilendirme  yapılıyor olmasının etkisi büyüktür.

Kredilere ait dosya masrafının önemi hangi noktadadır?

Dosya masrafı, bankalardan  sağlanan kredilerin maliyetini arttıran masraf kalemleridir. Ayrıca bu kredilere ait hayat sigortası, ekspertiz ücreti gibi masraflar kredi kullanım maliyetini arttırıcı özelliktedirler.O nedenle başvurusu yapılan krediler için alınan bu masrafların miktarı ile ilgili bilgi almak ucuz kredi olarak görülebilecek kredilerin bu ek masraflarla artacağı unutulmamalıdır. Krediyi temin edip bu masrafları ödedikten sonra tüketici hakem heyetine başvuruda bulunarak bu masrafları geri alabilme gibi bir hakkınızın olduğunu da unutmamalısınız.

Kredilerin ödemesi noktasında ortaya çıkan sıkıntılı durumlar yine farklı bankalarla yapılacak görüşmelerle en uygun faiz ve sürede ödeme imkanı sağlayarak mevcut Borçlarınızı yeniden yapılandıracağınız banka olmalıdır.Bu,sizin kredi temini yaptığınız kendi bankanız olabileceği gibi bütçenize uygun ödeme ödeme planı ortaya koyan başka bir bankada olabilir. Tüm bu görüşmeler olumlu neticelenip kredi onayınız gerçekleşirse ilk bankanızı bu durumla ilgili bilgilendirmeniz daha sonra banka ile yaşayabileceğiniz sorunları bertaraf eder nitelikte olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yapı kredi kredi kartı Yıllık ücreti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ