Eft Nedir - Eft Saatleri

Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir Mi?

Konut kredileri diğer kredi türleri içinde vade süresi daha uzun olan kredilerdir. Uzun bir ödeme sürelerinin oluşu kişinin bu süre içinde başka bir konut alma isteğinden kredinin kapatılması ,satın alacak kişiye kredi borcunun devredilmesi veya konut kredisinin ihtiyaç kredisine devri gibi alternatif yol ve yöntemlerin devreye sokulmasına neden olabilir.

Konut kredisi borcu olan bir evin devri mümkündür fakat çokta kolay değildir. Bu kredi kullanımını yapan biri borcun devredilmesi gibi bir seçenekten yana olabilir ve tüm borcu bankaya ödeyerek kapatabilir. Bu durum banka için istenen bir durum değildir. Zira ödemesi erken yapılan kredi borcu bankanın maddi zararına sebep olacağından erken ödeme cezası adında bir meblağ ödenerek kredi kapatılabilir. Bu miktar kredi tutarının %2’si kadardır. Banka ve kredi kullanan taraf açısından erken ödenen kredi borcu maddi külfet getirmekte olduğundan bu zarara uğramadan kullanabilecek iki yöntem vardır. Bunlardan biri ,kredi borcunun evin satıldığı kişiye devredilmesi ve kalan borcun onun tarafından ödenmesi için karşılıklı anlaşmaya varılması .İkinci yöntemde kredi borcu için ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunarak buradan alınan meblağ ile kredi borcunu kapatmak.

Kredi borcunun devri nasıl yapılır? Bu yöntemin avantajı nedir?

Konut kredisi alarak edinilen mülkün kredi borcu bitmeden satılması halinde bankanın bu karşılıklı anlaşmaya onay vermesi gerekir. Konut kredisi üzerindeki devir  bankanın da onay vermesi ile gerçekleşir ve kredi devri gerçekleştiren taraf %2’lik erken ödeme cezasından bu şekilde kurtularak bu avantajlı durumdan faydalanır.

Konut kredisi ihtiyaç kredisine nasıl çevrilir?

Diğer seçeneğin elendiği yani evin satılmak istenmesi ile beraber kredi devrinin yapılacağı biri bulunamıyorsa bankaya başvuruda bulunarak  Konut kredisini ihtiyaç kredisine çevirebilirsiniz. Kredi vade bitimine doğru ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanız işlemlerinize hız kazandıracaktır.

Esasında kredi borcunuzu erken kapama yaparak%2’lık erken ödeme cezası alsanız bile zaman içinde ödeyecek olduğunuz kredi faiziniz düşünüldüğünde ödenecek tutar çokta fazla sayılmaz. Örneğin kalan kredi borcunuz 60.000 liraysa bu tutar için ödeyeceğiniz erken ödeme cezanız 1.200 TL olacaktır.

Kredi borcu olan bir eviniz varsa ve özellikle prim yapan bir bölgedeyse üzerinde ipotek dahi olsa satılması çokta zor olmayacaktır. İpotekli bir ev erken ödeme yaparak tüm borcun kapatılması, kredi borcunun bankanın onayıyla evin satıldığı kişiye devredilmesi, konut kredisinin ihtiyaç kredisine çevrilmesi şeklinde farklı yöntemlerden istenilen seçilebilir .Tüm bu işlemler kredi borcu olan bir evin satışının gerçekleştiği anda düşünülmesi gereken seçeneklerdir.

Bir önceki yazımız olan Konut kredisi mi ? İhtiyaç Kredisi mi? başlıklı makalemizde İhtiyaç kredisi ve konut kredisi arasında fark hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ