Eft Nedir - Eft Saatleri

Maaşa Göre Kredi Hesaplama

Bankalar, zaman içerisinde hem kendi risklerini azaltacak hem de müşterilerinin sırtına binen faiz yükünü hafifleterek kendi ürünlerini cazip kılacak finansal çözümler üzerinden hareket etmektedirler. Daha az faiz, daha uzun vade gibi özelliklerle ödeme koşullarını daha uygun hale getirmek de ayrıca bir başka önemli strateji olarak öne çıkmaktadır. Bu şekilde hizmet verebilmek için bankaların belirli bir miktarın altına düşmeyen nakit döngüsü oluşturmaları gerekir. Döngüyü korumak içinse bankalar, kredilerini kişilerin geri ödemekte büyük zorluklar yaşamayacakları şekilde gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden de pek çok kredi kullandırılırken aylık gelir miktarı göz önüne alınarak hareket edilir, verilen kredi miktarı maaşınız üzerinden hesaplanır. Bankaların size vereceği kredi de istediğiniz ürüne göre farklılık göstermektedir.

Banka kredilerinin belirlenmesinde ürüne göre farklılık örneği olarak konut kredisini ele alabiliriz; konut kredisinde aylık taksit, kredi talebinde bulunan kişinin maaşının yarısından fazla olmamaktadır. Her ne kadar bazı bankalar diğer değişkenler olarak görülen çocuk sayısı, evin mülkiyet durumu, ailenin ihtiyaçları vb gibi kriterlere göre bu oranı %70’e kadar çıkartabilseler de genel geçer kabul yüzde elliye göre yapılmaktadır.

Diğer kredi ürünlerinde ise  genel kabul aylık maaş tutarının 3’te birinden fazla taksit ödemesi yapılamayacağıdır. Örneğin, 3.000 tl maaş alıyorsanız alacağınız kredinin aylık taksiti bin liradan fazla olamamaktadır. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler de bu durumu istisnalar hariç olarak zorunlu tutmaktadır. Yine de, kredi limitiniz belirlenirken kredi notu gibi başka kıstasların da olduğunu ve aylık maaşın bu kıstasların en önemli olanı olduğunu akılda tutmakta fayda vardır. Ayrıca hesaplamalarda kullanılan aylık gelir, belgelenebilir gelir olmak durumundadır.

 

Bir önceki yazımız olan Birikim Hesabı Nedir Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ