Eft Nedir - Eft Saatleri

Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim 2015

Bütçe hesabı yapmak, kaynaklar ve varlıklar arasında denkliği sağlamak, borç ödemesi konusunda sıkıntılı durumdan sizleri kurtaracaktır.

Bir tarafta aktif haldeki varlık kalemleriniz diğer tarafta ise varlıklarınızın kaynak kalemleri.Kaynak kalemleri tarfındaki bankalardan kredi talebinde bulundunuz.Banka bddk’nın çıkardığı yasal düzenlemeye uyarak kullanıcısına gelirinin en fazla 20-22 katına kadar, maksimum 36 aya varan vade seçenekli kredi kullanımı sağlar. Ancak, bu durum kullanıcı açısından çokta mantıklı bir durum sayılmaz. Örnek vermek gerekirse;1000 lira maaş geliri elde etmektesiniz, 1000×60/100=600 lira aylık taksitlendirmesi eder. Bankalar bu  aşamada bunu 36 ay vade ile genişlettiyse 600×36=21.600’lük kısım totalde kredi ödemesi olacaktır. Banka kendini ve müşterinin borç ödeme durumunu da göze alarak %60’lık dilimden aşağıda olan müşterisinin kredi başvurusunu reddedecektir. Kişi bordrolu bir çalışan ise maaşının alınacak kredinin vade süresi ile olan orantısızlığı varsa yine banka kredi başvuru reddine gidecektir. Sahip olunan başka gelirler varsa gayrimenkul gelirleri, faiz gelirleri gibi onlar da beyan edilmeli toplam kazanç üzerinden başvuru yapılmalıdır.

  Güven ortamı kredi çekme potansiyelini arttırır mı?

Eğer borç ödemede geçmiş aylarda bir sıkıntı yaşandıysa ya da hala mevcut bir borç durumu söz konusu ise fatura ödemeleri ile ilgili aksaklık varsa kredi başvurunuz olumlu karşılanmayacaktır. Kredi notunuzu etkileyecek bu ve benzeri hadiseler sizi puanlamada aşağı çekecek güven ortamı sağlanamayacaktır. Emeklilere yönelik olarak da düzenlemelere gidilip aylık maaş olanlara aylık 3 aylık maaş alanlara da yine üç aylık gelir durumları üzerinden ödeme planı hazırlanıp kredi kullanımı yaptırılabilecektir.Araç kredilerindeki vade durumu tüketici kredilerinden biraz daha farklı olarak 48 aya kadar varan vade seçenekleri ile yararlandırılmaktadır. Bankaların müşterilere yönelik vade seçenekleri değişkenlik gösterebilmekte. Burada asıl konu sizin geçmiş ve güncel borçlarınıza yönelik ödemelerinizin istikrar ve düz bir çizgide ilerleyip kredi notunuzu olumlu bir seyirde tutmak olacaktır. Yine başka bir kredi kullanım hesaplama şeklide maaşınızın yarısı olan%50lik kısmın maksimum vade süresi olan 36 ay ile çarpılması. Örneğin 1200 lira maaşınızın %50’si 1200×50/100=600 ,600×36=21600  lira olacaktır. Yani 600 liralık kredi ödemeniz aylık olarak gerçekleşir.

Stabil seyriniz devam ettiği sürece olumsuz hava esmeyecek iyi müşteri profiliniz oluşup maaş geliriniz üzerinden uzun vadeli ve yüksek kredi kullanım kolaylığı kazanabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Ertelemeli Kredi Nedir? başlıklı makalemizde ertelemeli kredi, kredi erteleme ve kredi ertelemek istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ